Notranje ministrstvo kupuje brezpilotne letalnike petih različnih tipov. Proizvajalec vseh je kitajsko podjetje DJI, a razpis dopušča možnost nakupa enakovrednih brezpilotnikov drugih proizvajalcev. Odpiranje ponudb bo potekalo samodejno v sistemu e-javnih naročil, in sicer 7. septembra.
Novela zakona o nalogah in pooblastilih policije, ki je začela veljati marca lani in na podlagi katere bo policija lahko uporabljala brezpilotne letalnike, je sicer naletela na številne kritike. Med drugim je varuh človekovih pravic pred letom dni na ustavno sodišče podal zahtevo za oceno ustavnosti, a to po poročanju Dnevnika o zahtevi še ni odločilo.
Pri varuhu so ocenili, da so členi, ki policiji omogočajo optično prepoznavo registrskih tablic, zbiranje podatkov o letalskih potnikih in uporabo brezpilotnih letalnikov, neustavni. Ustavnim sodnikom so predlagali, naj izvajanje teh členov do končne odločitve zadržijo.
V vladi so nasprotno ocenili, da pooblastila o uporabi brezpilotnih zrakoplovov niso nova in da gre le za bolj določno opredeljene načine uporabe teh sredstev. Zato po mnenju vlade ne morejo omogočiti prekomernega in nesorazmernega poseganja v zasebnost posameznikov.
Na notranjem ministrstvu so sicer za omenjeni časnik pojasnili, da bodo brezpilotne letalnike uporabljali predvsem za oglede krajev kaznivih dejanj in prometnih nesreč, za prve ukrepe pri iskanju pogrešanih oseb, pomoč pri nadzoru objektov vitalne infrastrukture ter pri nadzoru državne meje in javnih prireditev.
Dva letalnika policija že ima.
Parno število dronov, kot je pri policajih navada, da sta vedno dva skupaj-eden zna brati, drugi pisati. Prav tako bodo uporabili vedno 2 drona hkrati-eden bo znal vzleteti, drugi pristati.
Lepi droni lepo padajo.