Konfederacija sindikatov javnega sektorja (KSJS), ki vključuje šolnike, medicinske sestre, delavce v pravosodju, na univerzah, inštitutih in drugo, je sklenila pristati na vladni aneks h kolektivni pogodbi za javni sektor, ki predvideva zamrznitev plač. Edini, ki se s tem ne strinja, je sindikat policistov.
Ti so že napovedali, da bodo jutri obiskali predsednika vlade Boruta Pahorja in se neposredno z njim pogovorili o usodi njihovih plač.
"Mi bomo povedali svoje argumente, oni pa naj potem povejo, ali želijo imeti varnost ali ne," pravi predsednik policijskega sindikata Branko Prah glede sestanka pri Pahorju.
Odločilna je bila solidarnost
Kot je dejala predsednica sindikata delavcev v zdravstveni negi Jelka Mlakar, je današnjo odločitev utemeljila z besedami: "Prevladalo je stališče solidarnosti ne zgolj do drugih delavcev, pač pa tudi do uporabnikov."
Glavni tajnik sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Branimir Štrukelj pa je kljub temu opozoril, da sedanje poteze vlade pomenijo "jemanje 20 let stare pravice, da vplivamo na svoje plače". Sicer pa vladi predlaga kompromis; iz zamrznitve plač naj izključi napredovanja.
Druga skupina sindikatov se še odloča
Sindikati iz pogajalske skupine Janeza Posedija o podpisu dogovora z vlado ne razmišljajo. Pravkar se sestaja njihov stavkovni odbor, ki bo morda že danes določil datum stavke.
Kot je pred srečanjem povedal vodja stavkovnega odbora Dušan Miščević, je za stavko 20 od 22 sindikatov iz skupine, ki jo vodi Posedi: "Velika večina sindikatov je za stavko, če tako ne bi bilo, tudi tega sestanka ne bi bilo."
Posedi pa pravi, da bodo danes pregledali, kako daleč so s pripravami na stavko, in do 1. septembra sporočili njen datum.