Številne kraje po Sloveniji so zjutraj prebudile budnice. "Okoli šeste ure se zberemo pred staro osnovno šolo, kjer zaigramo koračnico. Nato naredimo krog po Idriji, deloma peš, deloma z avtobusom," pojasnjuje Andrej Lazar, predsednik Godbenega društva rudarjev Idrija. "Obiščemo psihiatrično kliniko, oba domova za starejših občanov, kjer so nas še posebej veseli, in pot nadaljujemo tudi v Spodnji Idriji. Korakamo po ulicah in na določenih točkah naredimo koračnico na mestu." Godba Idrijčane budi že več kot sto let - prvo budnico beležijo okoli leta 1904, le nekaj let za tem, ko so v rudarskem mestu okoli leta 1900 med prvimi začeli praznovati prvi maj.
Budnica je nastala v kontekstu praznovanja praznika dela in se spremenila v tradicijo. "Ljudje pričakujejo od nas, da se bo zgodila, pripravijo nam tudi pogostitev, tako da je to tudi družaben dogodek," pojasnjuje Lazar, ki v društvu deluje že več let. Najstarejši član je star čez 70 let, najmlajši pa obiskujejo osmi razred.
S prvomajsko budnico so slovesnosti ob prazniku dela začeli tudi v Ljubljani in številnih drugih krajih po Sloveniji. Nadaljevale se bodo s prvomajskimi prireditvami, kot je tradicionalno srečanje na Rožniku v Ljubljani.
V Zasavju 500 do 1.000 motorjev
V Zasavju se medtem vse od konca druge svetovne vojne prebujajo tudi ob zvokih motorjev. "Takrat je bilo le nekaj motorjev in avtomobilov, s katerih so odstranili izpušne cevi, da je čim bolj ropotalo," pojasnjuje Bojan Ivšek - Pajo iz Motokluba Klukhena. Danes se jih zbere med 500 in 1.000. "Ob 6. uri se zberemo na Izlakah, gremo skozi občine Zagorje, Hrastnik, Trbovlje ter nazaj v Zagorje," razlaga Ivšek. Dogodek je organiziran v sodelovanju s policijo, saj se v ta namen zaprejo ceste, motorji pa se ne premikajo hitreje kot 40, 50 kilometrov na uro.