Slovenija

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

Pred proslavo poslali novo vabilo, tako pa so se opravičili

Zveza združenj borcev za vrednote NOB Slovenije/Facebook
Udeležbo na državni proslavi so po spremembi vabila potrdili v Društvu TIGR Primorske.

V nadaljevanju preberite: 

  • Protokol RS je umaknil zahtevo, da morajo imeti praporji na vrhu droga državni grb ali zastavo, zato so na proslavo znova vabljene vse veteransko-praporščarske skupine.
  • Prejšnja odločitev je povzročila umik nekaterih organizacij, med njimi Društva TIGR Primorske in ZZB NOB Slovenije.
  • Urad vlade je pojasnil, da je šlo za komunikacijski zaplet in da so na državni slovesnosti zaželeni vsi prapori.


Protokol RS je veteranskim organizacijam poslal novo vabilo na državno proslavo. Prejšnjemu vabilu je bilo dodano obvestilo protokola, da da bo na proslavo omogočen dostop le tistim praporščakom, ki imajo na vrhu droga državni grb ali zastavo. V novem vabilu te zahteve ni. "Zaželeni so vsi praporji," je ob tem dejal l v. d. direktorja Urada vlade za komuniciranje (Ukom) Sebastjan Jeretič. 

Novo vabilo je brez zahteve, da morajo imeti praporji ali zastave na vrhu droga grb Republike Slovenije, zato se bodo proslave udeležili, je za STA povedal predsednik Društva TIGR Primorske Gorazd Humar. Na vrhu droga ima društvo sicer lipo. Odgovor Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB Slovenije), ki ima na vrhu droga zvezdo, ali se bodo udeležili proslave, pa STA še čaka.

V ponedeljek sta obe združenji sporočili, da jih na proslavo zaradi zahteve v vabilu ne bo. Jeretič obžaluje, da je prišlo do zapleta. "Mogoče prišlo do komunikacijskega šuma tudi zaradi nezaupanja," pravi Jeretič, ki priznava nerodnost ob dejstvu, da gre za prvi večji dogodek, odkar je na položaju.

"Razumem, da je na eni strani pričakovanje, da so na državni proslavi državni simboli. Hkrati pa razumem organizacije, katerih identiteta temelji na drugih simbolih, zato ker segajo v zgodovino pred samostojno državo. Segajo tudi onstran meja naše države," je še povedal Jeretič. 

Predsednik koordinacijskega odbora za državne proslave in prireditve Jelko Kacin je v ponedeljek pojasnil, da so praporji "zelo zaželeni na tej slovesnosti". Predsednica republike Nataša Pirc Musar pa je na predsednika vlade Janeza Janšo naslovila pismo, v katerem ga je pozvala, naj odločitev o selektivnem vabljenju praporščakov in zastavonoš spremeni.

Pirc Musar letos ne bo edina govornica na državni proslavi, govornik bo tudi predsednik vlade Janez Janša. 

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • slavauk22 15:11 23.junij 2026.

    RDEČA ZVEZDA SIMBOL GORJA IN TRPLENJA ČLOVEŠTA 19 STOLETJA TOLE JE TREBA UKINIT ZA ZMERAJ!

  • maček 14:32 23.junij 2026.

    K niso že vsi pomrli iz nob?pa kdo rabi te proslava?vsakmu postavite prsni kippa končate že enkrat to sraje.

  • Avatar Srec Srecc
    Iuckyss1 14:15 23.junij 2026.

    Kacin se je "mau hecu"....Prvih 14 proslav bo odločilnih..