V nadaljevanju preberite:
- SD s koalicijo ne bo sodeloval
- Partnerstvo zavrnili tudi pri Levici in Vesni ter Svobodi
- Resnica se ne more odločiti
Po tem, ko sta Svoboda in Levica še pred uradno predstavitvijo ponudbe za sodelovanje med Janševo vlado in opoziciji sodelovanje zavrnili, so po dveh tednih odločitev glede "ponujene" roke sporočili še Socialni demokrati.
SD je z Janšo že sodelovala
Kot pravijo pri SD, pozdravljajo vsako pobudo za dialog o prihodnjem razvoju Slovenije, hkrati pa jim ideja širšega družbenega dogovora o razvoju Slovenije ni nova. SD je leta 2004 s prvo Janševo vlado podpisal "Partnerstvo za razvoj", ki ga je predlagal Janša. "Leta 2004 do 2008 so bile politične razmere, razumevanje demokraciji drugačno, kot je danes," pravi predsednik SD Matjaž Han. SD je takrat vodil Borut Pahor, namen političnega sporazuma pa je bilo sodelovanje vlade in opozicije pri strateških vprašanjih za Slovenijo. Sodelovaje se je obrestovalo pri pripravi davčne reforme, ko je SD dosegel opustitev ideje o enotni davčni stopnji (EDS), ki je bila ena najbolj prepoznavnih Janševih reformnih zamisli.
K sporazumu je leta 2006 pristopila tudi SNS, ne pa LDS, ki jo je takrat vodil Jelko Kacin.
SD: Preveč pomislekov glede prvih ukrepov nove vlade
"Takšen dogovor je lahko pomemben okvir za razvoj države, vendar le, če temelji na zaupanju, spoštovanju demokratičnih postopkov in pripravljenosti na usklajevanje," 20 let kasneje pravijo pri SD, ki Janševi vladi očita sprejemanje pomembnih zakonov po hitrih postopkih brez vključevanja socialnih partnerjev in postavljanje sindikatov v položaj nasprotnikov. Zaskrbljeni so zaradi odvzema volilne pravice na lokalnih volitvah delu prebivalk in prebivalcev Slovenije zaradi sprememb na področju zunanje politike in ki davčnih sprememb v korist najvišjim dohodkovnim skupinam. Opozarjajo tudi na spremembe zakonodaje o parlamentarni preiskavi, ki posegajo v ravnotežje med parlamentarnim nadzorom oblasti in varstvom človekovih pravic posameznika.
"Vrat za dialog ne zapiramo in ostajamo pripravljeni na iskren in odgovoren pogovor o prihodnosti države, ampak sodelovanje mora temeljiti na spoštovanju, zaupanju in vzajemnosti. V tem trenutku Socialni demokrati kot demokratična, socialna in napredna stranka v partnerstvo s sedanjo koalicijo ne želimo in ne bomo vstopili," sporočajo s stranke.
Resnica še kar preučuje
Predsednik stranke Resnica Zoran Stevanović je glede "ponujene" roke že pred najprej sporočil, da ga morajo najprej preučiti v stranki, nato mu očital, da ne vsebuje nobene prave vsebine in si zaželel, da bi bil sporazum z Janšo take vrste, da bi jih še bolj potisnil v opozicijo. Odločitev glede pristopa naj bi sporočili v nekaj dneh. A tudi po dveh tednih so pri Resnici, kjer očitno tehtajo med tem, ali jim bi sprejetje sporazuma zagotovilo več vpliva ali prineslo še dodatno izgubo volivcev, še vedno neodločeni. Tako ponovno sporočajo: "V Poslanski skupini Resni.ca v tem trenutku še ne moremo komentirati sporazuma o partnerstvu za uspešno Slovenijo, saj se organi stranke o njem še niso dokončno opredelili. Ko bodo pogovori zaključeni in bodo sprejete ustrezne odločitve, vam bomo posredovali sporočilo za javnost."
Resnica pac caka sa njeni bolilci potabijo obljubo o nesodelovanju z JJ in SDS!
Važno, da resnica ve, da je treba vas medije poštimat 😉
Stevo še kar misli, da mu kdo naseda ?!....Še prikletnim je jasno..