Na kranjsko okrožno sodišče so danes zjutraj v spremstvu številnih policistov pripeljali devet obtoženih nedovoljene trgovine z drogami in orožjem, ki jih je policija prijela v tako imenovani akciji Očistimo Slovenijo in so odtlej ostali v priporu. Poleg tega je na skupni predobravnavni narok prišlo že osem obtoženih, ki se branijo s prostosti, enega pa na narok ni bilo, ker je na službeni poti.
Sam predobravnavni narok je potekal relativno hitro in od 18 obtoženih jih je sedem priznalo krivdo, prejeli pa so kazni do dveh let in osem mesecev zapora, zoper ostale se bo v sredo začela glavna obravnava z dokaznim postopkom.
Sojenje enajsterici v sredo
Za 33-letnega Aljošo Bukovca, ki je priznal krivdo, je tožilka Nadja Gasser predlagala pogojno obsodbo devetih mesecev zapora s preizkusno dobo treh let, ki ji je pritrdila tudi sodnica Andrijana Ahačič. Pogojno zaporno kazen 11 mesecev je izrekla tudi za 28-letnega Denisa Medjo. Za 22-letnega Zorana Milačića in 25-letnega Sašo Gavriča je tožilka predlagala eno leto in dva meseca zapora, sodnica pa jima je kazen znižala na 11 mesecev.
Za 26-letnega Matjaža Dubravčića je tožilka predlagala eno leto in pet mesecev zapora, sodnica pa mu je kazen znižala za tri mesece. 26-letnemu Aleksandru Vodopiji je namesto treh let zapora izrekla dve leti in osem mesecev, za 31-letnega Roka Gligorova pa eno leto in tri mesece zapora ter 10.000 evrov stranske denarne kazni. Obema je sodnica tudi podaljšala pripor, v katerem sta že od maja.
Za vodilnega poostrena varnost
Kranjsko okrožno državno tožilstvo je sicer na podlagi obsežne majske preiskave kazenski postopek začelo zoper 22 oseb. Štirje izmed obtoženih so krivdo priznali že v prejšnjih mesecih. Tako je skupaj 11 obtoženih krivdo priznalo, zoper ostalih 11 pa se kazenski postopek nadaljuje z glavno obravnavo v sredo, 16. januarja. Tožilka je prepričana, da imajo zoper njih trdne dokaze.
Iz pripora bodo tedaj pripeljali sedem obtoženih. Pod posebnimi varnostnimi ukrepi na sodišče prihaja 35-letni Velibor Popović, ki naj bi bil eden od vodilnih v kriminalni združbi, naročil pa naj bi prevoz vojaškega orožja in eksploziva, ki so ga novembra 2011 prestregli na poti v Francijo. Državljan Črne gore, ki živi v Parizu, k pogajanjem o znižani kazni za morebitno priznanje krivde ni pristopil. Tako je tudi danes na sodišču zavrnil krivdo in se vrnil v pripor.
Visoka kazen se v primeru dokazane krivde obeta tudi 28-letnemu Senadu Pavlekoviću, saj je tožilka že za primer priznanja krivde ponudila kazen 12 let zapora in stransko denarno kazen 20 tisoč evrov. Enaintridesetletni Darko Palević pa bi po predlogu tožilke v zaporu odsedel osem let in pet mesecev zapora ter plačal stransko denarno kazen deset tisoč evrov. Vendar je tudi on zavrnil krivdo za večino očitanih kaznivih dejanj.
V priporu ostajajo še 22-letni Mladen Samardžija, za katerega bi v primeru priznanja krivde tožilka pristala na tri leta in pet mesecev zapora, 32-letni Zoran Matović, ki mu je bila ponujena znižana kazen treh let in šest mesecev zapora, 31-letni Bojan Rodić s predlogom za tri leta zapora in 30-letni Milan Rikanović, za katerega je tožilka predlagala štiri leta in šest mesecev zapora.
Kot je pojasnil Rikanovićev zagovornik Aleš Paulin, je bila kazen, ki jo je predlagalo tožilstvo, previsoka. Rikanović namreč trdi, da določenih očitanih kaznivih dejanj ni storil, zato bi bila po mnenju obrambe sprejemljiva kazen do dveh let in pol zapora. O njeni višini se bodo še skušali pogajati s tožilstvom, dotlej pa Rikanović krivde ne bo priznal.
Prav tako krivde niso priznali 47-letni Rade Bubanja, ki se brani s prostosti in ki k pogajanjem s tožilstvom ni pristopil, 29-letni Darko Radonjić, ki mu je bilo ponujeno eno leto in šest mesecev zapora ter 27-letni Jasmin Džafić, ki bi se lahko pogodil za eno leto in pet mesecev zapora. Na sodišče pa danes zaradi službene poti ni bilo Almirja Halavaća, ki se prav tako brani s prostosti, k pogajanjem s tožilstvom pa ni pristopil.