"Na ministrstvo za finance prihajam petič, prvič v zgodnjih devetdesetih, po štirih ali petih letih sem odšel, vodil svoje podjetje, potem sem bil na banki, nato dvakrat državni sekretar in nazadnje sem bil minister. Imam izkušnje iz zasebne in javne sfere," je ob začetku predstavitve poslancem povedal Andrej Šircelj, kandidat za ministra za finance. "Kandidatura je izziv, da nekaj dobrega naredim za Slovenijo," je dejal.
"Situacija danes ni takšna, da bi z lahkotnostjo sprejemal to funkcijo. Mednarodne razmere so se zaostrile, kar je včasih veljalo, zdaj ne velja več. Smo pred novim geostrateškim redom, novimi delitvami, interesnimi sferami …" je povedal in dodal, da je največji problem, ki ga ima Evropa, demografski problem in prevelika birokracija in administracija.
Napovedana gospodarska rast je med 1,9 in 2,1 odstotka. Mislim, da lahko naredimo več.
"V zadnjih štirih letih je prišlo do prehude davčne obremenitve, uvedli obvezni zdravstveni prispevek, prispevek za dolgotrajno oskrbo, povečevali davek na dohodek pravnih oseb, otežili delovanje normirancev, uvedli davek na bilančno vsoto bank in ukinili dohodninsko reformo Janševe vlade. Ljudje so plačevali tudi skriti davek pri dohodnini, ker se pri splošni olajšavi ni v celoti upoštevala inflacija. Zaradi tega so se povečali prihodki, ampak še bistveno bolj, skoraj dvakrat toliko odhodki," je opozoril.
Opozoril je, da naj bi primanjkljaj dosegel 3,2 odstotka in narasel celo na 3,7 odstotka, kar je več od maastrichtskih kriterijev. "Zaradi tega ljudje zdaj ne živijo slabše, bodo pa lahko v prihodnosti slabše živeli," je opozoril in dodal, da se junija začne postopek, v katerem bo Evropska komisija pregledala vse države, sprejme pa lahko ukrepe, ki niso prijetni. "Maastrichtskih kriterijev ne bomo presegli le pri primanjkljaju, ampak tudi pri dolgu. Zaradi tega sem zaskrbljen," je dejal.
Kaj so povedali drugi ministri, lahko preberete tukaj.
Šircelj je ponovno poudaril vsebino koalicijske pogodbe zagotovil, da bo dosledno spoštoval fiskalna pravila in da bo vsak ukrep presojal tako, da ne bo ogrozil javnih financ in da primanjkljaj ne bo presegel treh odstotkov BDP. "Koliko bom uspešen, boste videli," je dejal.
Od vseh ukrepov iz interventnega zakona me najbolj moti znižanje DDV za hrano, od tega ne bo nobenega znižanja cen, ta ukrep ni socialne, saj DDV ne loči med bogatimi in revnimi. Edini vpliv bo na trgovino, ki bo imela večje dobičke.
Andrej Šircelj
"Davke bomo napovedali vnaprej, tako da bo sistem predvidljiv in da bo šel proti čim večji konkurenčnosti. Nujno je treba razbremeniti delo, to smo začeli že v prejšnji vladi s povečanjem splošne olajšave, podoben ukrep bomo predlagali zdaj. Ukinili bomo najvišjo stopnjo dohodnine 50 odstotkov. Uvedli bomo družinsko dohodnino, to pomeni, da bo družina dobila en informativni izračun dohodnine in ne vsak posebej, da bomo imeli možnost skupaj uveljavljati olajšavo za otroke, da ne bo treba računati, kaj se bolj splača," je napovedal. Podprl je tudi že sprejeto razvojno kapico, "saj je tudi najvišja pokojnina omejena".
"Ustanovili bomo demografski sklad, kamor se bo preneslo celotno državno premoženje, večina ga je v SDH, ampak ne le to," je še ponovil napoved iz koalicijske pogodbe.
Prvi mu je vprašanje postavil odhajajoči minister za finance Klemen Boštjančič. Vprašal ga je, kaj bo nova koalicija najprej rezala, če bo treba, ter ali je pripravljen javno nasprotovati koaliciji, če bo sprejema ukrepe, ki bi srednjeročno ogrozili javne finance.
"Plače v javni upravi so se izjemno povečale v zadnjem obdobju. To je eno od področij, ki je šlo izven nadzora. Tukaj bo treba razmisliti, kako s to reformo nadaljevati. Vidim ogromno priložnosti za zasebne investicije," je povedal Šircelj.
"Za leto 2027 bo treba finančno vzdržnost doseči z zmanjševanjem izdatkov na vseh področjih, če bo seveda takšna politika sprejeta. Celotna vlada bo sprejela politiko, kako sprejeti največ tri odstotke primanjkljaja," je odgovoril in dodal: "Uvedli ne bomo nobenega Zujfa!"
Bratušek: Jaz sem tudi za to, samo povejte, iz česa bomo plačali
Alenka Bratušek se je dotaknila sprejetega interventnega zakona, ki bi uvedel razvojno kapico, upokojencem omogočil, da delajo in dobijo tako plačo kot pokojnino, v zdravstvu pa bi plačali vse storitve.
"Tudi jaz bi dovolila vsem upokojencem, da delajo in dobivajo še pokojnino, ampak da ne boste zato vseh upokojencev udarili po žepu. 630 milijonov je ocena izpada, toliko ocenjuje šef Zpiza. V zdravstvu bo plačano vse, kar bo narejeno. Vsi smo za to, samo povejte, iz česa se bodo te stvari plačale. Morda ne tega ne boste imenovali Zujf, bodo pa spremembe posameznih zakonov," je opozorila.
Šircelj je odgovoril, da je mogoče znižati izdatke z rebalansom. "Vsak minister bo ocenil, kateri izdatki so potrebni in kateri ne," je dejal in dodal, da sam v javnem sektorju vidi precej stvari, ki ne prinašajo bistvene dodane vrednosti, na primer financiranje dejavnosti, študij, zmanjšanje materialnih stroškov. Vsekakor ne bomo zmanjševali socialne države," je zagotovil in kasneje še posebej poudaril, da ne bodo zniževali nobenih pokojnin. Boštjančič je ocenil, da nobeden od naštetih ukrepov ne bo prinesel več milijonov, kaj šele sto milijonov, kolikor bi bilo potrebnih za kompenziranje kakšnega od ukrepov iz interventnega zakona.
Pojasnil je še, da se bo zdravstveni sistem moral spremeniti, da bo zavarovalnica plačevala storitev tam, kjer jo bo zavarovanec opravil, omenil je možnost več zdravstvenih blagajn. Če bo več konkurence, bo tudi cena nižja, je prepričan Šircelj.
Boštjančič je nato še opozoril, da bodo finančni učinki interventnega zakona blizu milijarde evrov, kar je skoraj dvakrat toliko kot so izračunali predlagatelji.
Šircelj je povedal še, da bodo začeto gradnjo javnih stanovanj nadaljevali, bolj pa bodo stimulirali zasebno gradnjo stanovanj.
Šircelj je uspešno prestal zaslišanje pred pristojnim odborom DZ.
dezurni@styria-media.si
Prvo pri političnih NVO-jev, podpreti samo GASILCE, katerim je Golob po požaru na Krasu obljubljal denar, pa ga do sedaj še niso videli, samo GASILCI so upravičeni do našega denarja, ostali naj se vzdržujejo z donacijami.
Rezal bo tudi ''desnim'', ki se tolk veselijo janšizma.
Če bi levičarji, ki pisunijo po teh komentarjih svojo energijo vložili v kako podjetje bi Slovenija imela 1% več gospodarske rasti :)) Fantje, dajte no kaj produktivnega naredit v življenju. Priložnosti se z novo vlado odpirajo povsod. Nismo več pod… ...prikaži več Golobom, katerega glavni cilj je bil obdavčit vse kar se premika in kanalizirat davke v žepe prijateljev.