Slovenija
7475 ogledov

SMC ostro: Janšev zapis je neprimeren

Janez Janša Saša Despot
V SMC se distancirajo od Logarjevega dopisa o pravosodju, ostri so tudi do Janševega zapisa o medijih.

V koalicijski SMC so kritični do ponedeljkovega zapisa premierja Janeza Janše na vladni spletni strani o medijih, distancirajo pa se tudi od spremnega dopisa zunanjega ministra Anžeta Logarja k medresorskemu poročilu o vladavini prava v Sloveniji. "Dopis ruši ugled sodstva in škoduje ugledu Slovenije," ocenjuje vodja poslancev SMC Janja Sluga.

Zunanji minister je v spremnem dopisu, poslanem Evropski komisiji, opisal svoje videnje delovanja slovenskega pravosodja. Med drugim je pojasnil, da se številni sodni postopki končajo, ker zadeve zastarajo, številne sodbe ustavnega sodišča pa niso bile implementirane.

SMC: Dopis škoduje ugledu Slovenije

V SMC poudarjajo, da je vsebinski del poročila v največji meri pripravilo ministrstvo za pravosodje s še dvema ministrstvoma. Zadovoljni so, da podatki govorijo v prid temu, da se je stanje na področju sodstva v Sloveniji izboljšalo. Verjamejo, da bo poročilo dobra podlaga za to, da bo Evropska komisija pripravila objektivno in korektno poročilo o stanju vladavine prava na ravni EU, je v današnji izjavi novinarjem v DZ pojasnila vodja poslanske skupine Sluga.

S spremnim dopisom zunanjega ministra pa po njenih trditvah v SMC niso bili seznanjeni, ne jemljejo ga kot stališče vlade in se od njega distancirajo. Menijo, da samo poročilo prikazuje stanje na podlagi dejstev, verodostojnih in konkretnih podatkov, ki govorijo sami zase, in torej ne potrebuje dopolnitve.

"Spremni dopis ruši ugled sodstva in navzven škoduje ugledu Slovenije," ugotavlja Sluga. Tako v SMC upajo, da bo Evropska komisija svoje poročilo pripravila na podlagi objektivnih dejstev v vsebini poročila, in ne na podlagi priloženega dopisa.

Aleksandra Pivec Slovenija Desus sporoča Janši: Če se s tem ne neha, bomo odšli!

V SMC kritični do Janševega zapisa

V SMC so ostri tudi do Janševega zapisa Vojna z mediji, objavljenega na spletni strani vlade, v katerem je kritičen do novinarjev kot poklicne skupine, še posebej pa do obeh največjih televizijskih hiš.

"Še vedno verjamemo v profesionalnost, samostojnost in neodvisnost medijev. Takšen način komuniciranja politike z mediji zagotovo ni nekaj, kar bi prispevalo k večji verodostojnosti obeh strani, medijev in politikov," je prepričana Sluga.

Po njenih besedah si v SMC želijo, da bi bilo takih napetih odnosov čim manj. Opozarjajo pa tudi na to, da je vlada v času epidemije ves čas poudarjala, da računa na podporo medijev. Po ocenah SMC so mediji v času epidemije svojo vlogo več kot korektno odigrali, zato je Janšev zapis po prepričanju Sluge še toliko manj primeren.

Na vprašanje, kako dolgo bodo to v koaliciji še tolerirali, pa je odgovorila z besedami: "Upam, da se strinjamo, da nikoli in nikdar ne moremo obupati že ob prvi oviri. Vsako oviro je treba pogledati skupaj, z vseh strani, se pogovoriti in videti, kako naprej."

Do Logarjevega spremnega dopisa o stanju v pravosodju ter do Janševega zapisa o medijih se je sicer kritično odzvalo več političnih strank.

Janez Janša Janšev zapis Slovenija Basen o nas žabah, skuhanih v mlačni vodi ter grožnjah s smrtjo

Tonin: Mediji in politiki imajo veliko odgovornost

Predsednik NSi Matej Tonin je v odzivu na Twitterju zapisal, da imajo mediji in politiki veliko odgovornost, resnica pa da je tista vrednota, ki jo je dolžan zasledovati vsak politik in tudi medij. "Objektivnost pri poročanju gradi demokracijo, pristranskost jo onemogoča," je pri tem še navedel Tonin.

Tonin je v odzivu na spremni dopis zunanjega ministra Anžeta Logarja k medresorskemu poročilu o vladavini prava v Sloveniji, poslanemu Evropski komisiji, zapisal, da se stanje v pravosodju izboljšuje, vendar z njim še ne moremo biti zadovoljni. Opozoril je, da je preveč zastaranj v odmevnih primerih, nekatere zadeve pa kljub dokazom ne doživijo sodnega epiloga, pri čemer je izpostavil Teš 6, Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB) in domnevno pranje iranskega denarja v NLB.

V NSi na področju pravosodja po navedbah Tonina pričakujejo napredek, zato so pri oblikovanju koalicijske pogodbe po njegovih navedbah vztrajali na ustanovitvi specializiranih sodišč za pregon najtežjih oblik gospodarskega kriminala, digitalizaciji pravosodja ter ukrepih za večjo strokovnost, neodvisnost sodišč in hitrejših sodnih postopkih.

dezurni@zurnal24.si

 

Komentarjev 30
  • Detel5ica 22:15 12.maj 2020.

    Naše sodstvo nikoli ni imelo ugleda. Ne da se rusiti nekaj, kar ne obstaja.

  • Avatar Pinkopalinko
    Pinkopalinko 21:44 12.maj 2020.

    Bom jaz "po domač" obrazložil delovanje našega sodstva.Milan Štrukelj,Sranka Živić,Zebić, izvedenci...,delujejo tako kot,če bi Metod Trobec izjavil,da je z dekleti delal v dobri veri in po svoji vesti in Hipokratovi prisegi... .

  • LetherHossen 19:06 12.maj 2020.

    Na tem mestu bom samo navedel znani srbski pregovor: "kasno Marko na Kosovo stiže". Slovenski bi bil preveč očiten.