Oba problema so danes že odpravili, je pojasnila generalna direktorica OI Ana Žličar. Poleg tega so povečali koncentracijo klora v vodi ter začeli s toplotnimi šoki. Po uvedbi teh ukrepov se je tudi temperatura vode na vseh merilnih mestih spet dvignila v želene okvire, torej na pipi vsaj čez 50 stopinj Celzija.
Žličarjeva je poudarila, da pojav legionele ni povezan z zadnjimi adaptacijami na stavbi C, temveč le prenizka temperatura vode v omrežju, kar pripisujejo kotlu in ventilu.
Na vprašanje, ali drži, da so bile ob prenovi stavbe C uporabljene enake cevi, kot v novem objektu – te so se kasneje izkazale za problematične –, je Žličarjeva dejala, da o tem ni seznanjena.
Trmasta tegoba
Onkologija se s pojavi legionele bojuje že več let. Kmalu po vselitvi v novo stavbo so morali uvesti številne ukrepe proti legioneli, med drugim so na vodovodnem omrežju izvajali klorne in toplotne šoke. To pa je poškodovalo kovinske cevi v novi stavbi, da sta se v vodo začela izločati cink in železo.
Težava z vodovodnim omrežjem na inštitutu še danes ni sanirana, minister za zdravje Dorijan Marušič se že od prevzema mandata s predstavniki izvajalcev, podjetja SCT, pogaja o možni rešitvi položaja.