Zadržanje izvrševanja zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma bi imelo "težko popravljive škodljive posledice na položaj Republike Slovenije v mednarodnih odnosih", zato vlada nasprotuje tej zahtevi, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje (Ukom).
Vlada meni, da je arbitražni sporazum skladen z ustavo, saj je ustavno sodišče 23. marca to enkrat že potrdilo, od takrat pa po mnenju vlade ni nobenih novih dejstev. Prav tako so na vladi ponovili mnenje, da z izvrševanjem arbitražnega sporazuma ne bo moglo priti do neustavne situacije.
Zahtevo vložile SDS, SNS in SLS
Zahtevo za presojo zakona o ratifikaciji arbitražnega sporazuma je 2. avgusta vložila skupina 37 poslancev iz SDS, SNS in SLS. Po njihovem mnenju je namreč zakon o ratifikaciji sporazuma neustaven, ustavnemu sodišču pa so predlagali, da do svoje končne odločitve zadrži njegovo izvrševanje.
Zakon o ratifikaciji sporazuma so državljani na referendumu potrdili 6. junija, veljati pa je začel 31. julija. Slovenija in Hrvaška medtem sicer še vedno nista izmenjali diplomatskih not, s čimer bi sporazum postal tudi mednarodno-pravno obvezujoč za obe državi.
5
ogledov
"Sporazum povsem skladen z ustavo"
Vlada se je izrekla proti začasnemu zadržanju izvajanja arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško, kar je ustavnemu sodišču predlagala skupina poslancev iz SDS, SNS in SLS.