"Podobno vreme bo vztrajalo vse tja do četrtka, ko nas bo dosegla iznad Atlantika vremenska motnja s padavinami. Sploh po pregradah zahodne, severozahodne, južne Slovenije bodo možne rahle padavine že kakšen dan prej. Obenem bomo predvidoma ostali pod vplivom toplih višinskih vetrov vse do konca poslabšanja," ugotavljajo vremenoslovci portala Ciklon.
Meja sneženja bo za ta čas precej visoko, ta se bo gibala nekje od 1300 m do 1800 m. Malenkost nižje bi lahko snežilo po alpskih dolinah.
Pri Ciklonu ugotavljajo, da je polarni vrtinec trenutno še precej močan in kompakten: "Glavni del je nad severnim polom in delom Kanade, Sibirije. To dovoljuje prodore ledenega zraka daleč proti jugu sploh nad predele ZDA, Kanade. V naslednjih dneh bo mrzel zrak prodrl vse do severne Floride in Mehike. Kar bo precej ekstremen pojav. Na drugi strani Atlantika pa sta kombinacija polarnega vrtinca s svojo lego in močni conalni vetrovi glavna krivca za milo zimo nad osrednjo Evropo. Istočasno je eden od dejavnikov tudi nadpovprečno topel vzhodni del Atlantskega oceana, kar je kot magnet za ciklonska območja."
Cikloni bodo nastajali drug za drugim
Nad Atlantikom bodo drug za drugim nastajali cikloni in potovali v smeri Islandije-Velike Britanije-Skandinavije. Polarna fronta je tako postavljena precej bolj severno, kar lahko hitro pomeni, da bo toplo vreme vztrajalo globoko proti začetku februarja: "Navadno ob takih situacijah pademo v Sloveniji pod toplo advekcijo na vzhodni strani doline, kar aktivira jugozahodne vetrove. Ob prihodu te cirkulacije iznad Italije/Jadranskega morja se mora zrak prisilno dvigniti po prvih pregradah, na katere naleti veter. Torej je kondenzacija hitrejša, zrak pa postane hitro nasičen in se začnejo pojavljati padavine."
Kot pišejo pri Ciklonu je na zavetrni strani pregrad, sploh na predelu SV-JV Slovenije, še lahko nekaj sonca ob podobnih tokovnicah: "Tam namreč suši zračne mase čez vse te visoke pregrade, v jugovzhodni Sloveniji je to čez Dinarsko gorstvo. Na severovzhodni pa je ta efekt najbolj izrazit na severovzhodni strani Pohorja, Konjiške, Donačke gore proti ravninskem/dolinskem svetu. Dokler se dominantni vzorec ne bo drastično spremenil, ni za pričakovati kakšne zime v prihodnjih tednih."
Vladi se bo tudi...samo povem...