Slovenija
4 ogledov

Stavko lahko prepreči le čudež

Stavka Boštjan Tacol
Pogajanja. Vlada nima izračunov in mandata za pogovor o plačah. Sindikati svarijo pred stavkovnim valom.

"Sodeč po pogajanjih je naša prvotna ocena, da se bo do junija zvrstilo še več stavk, kar verjetna," je prepričan vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi. Včerajšnja pogajanja so namreč propadla, ker naj bi vladni pogajalci z ministrom za pravosodje in javno upravo Senkom Pličaničem na čelu šele zdaj ugotovili, da se hočejo sindikati pogajati o masi plač za vse javne uslužbence. Za to naj bi mandat vlade dobili šele danes ali v sredo. Vlada jutrišnje stavke okoli 90 tisoč javnih uslužbencev tako verjetno ne more več preprečiti.

Vlada nima številk

"Od vlade smo zahtevali natančne izračune, kakšna je masa plač za lani in letos, a jih niso prinesli," pojasnjuje Marko Marinčič iz Visokošolskega sindikata Slovenije. Sindikati so po njegovih besedah zavrnili tudi vladni predlog, da se o plačah pogajajo po posameznih dejavnostih znotraj javnega sektorja, saj zahtevajo enotni sistem.

Slab zgled za gospodarstvo

Pličanič je po koncu pogajanj sicer izjavil, da bodo sindikati stavko preklicali, če dobi mandat za pogajanja, kar Posedi ostro zavrača: "Od stavke bomo odstopili le, če bo kakovostno izpogajan sporazum glede vseh stavkovnih zahtev." Posedi sicer meni, da tak rezultat v tako kratkem času ni zelo verjeten. "V zdravstvu je na sredo vse pripravljeno, pacienti so prenaročeni. Težko bi zdaj preklicali stavko," dodaja Flory Banovec iz Sindikata delavcev v zdravstveni negi Slovenije. "Stavka ni uperjena proti državljanom, prav tako ne proti vladi v političnem smislu," pravi Posedi. Javni sektor bo po njegovih besedah namreč stavkal proti vladi kot delodajalcu, "ki vzpostavlja neodgovorno prakso, ki jo nato povzemajo še delodajalci v gospodarstvu".

 

Kako bo v sredo potekala stavka v javnem sektorju?


Zdravstvo. Čeprav zdravniki ne stavkajo, bo zaradi stavke medicinskih sester delo potekalo po nedeljskem urniku. Bolnike pozivajo, naj pomoč poiščejo le v nujnih primerih. Nenujne operacije so odpovedali. Za otroke in nosečnice bodo skrbeli kot po navadi. Nemoteno bo delovala dežurna služba.

Zobozdravstvo. Enako kot v bolnišnicah in zdravstvenih domovih; razen seveda pri zasebnikih.

Vrtci in šole. Pouka v osnovnih in srednjih šolah ne bo. V osnovnih bo ob predhodni prijavi ponekod možno osnovno varstvo z malico. Vrtci bodo zaprti. Otroke bodo sprejemali le v nujnih primerih in ob predhodni prijavi.

Fakultete. Zaradi izpitnega obdobja ni predavanj. Izpiti večinoma odpadejo, na ljubljanski univerzi naj bi delo prekinila tudi večina administrativnih delavcev in rektorat.

Upravne enote. Skupaj z davčno in geodetsko upravo ter občinami ne bodo stavkali, zato bo delo potekalo nemoteno.

Vojaki. Po zakonu ne smejo stavkati, zato sindikati pozivajo, naj se udeležijo protestov v civilu.

Poklicni gasilci. Delali bodo po nedeljskem urniku in le v nujnih primerih. "Mačk z dreves ne bomo reševali," pravi sindikalist Aleksander Ogrizek.

Zapori. Odpadejo izobraževanja. Pri sprehodih in obiskih se bodo zaposleni držali zakonskih omejitev.


Komentarjev 2
  • klincek 13:52 22.januar 2013.

    posedi pravi-stavka ni uperjena proti državljanom,ja proti komu pa,treba vas je nagont vse na cesto pase pol zajebavajte. Ne vem do kdaj vas bo gospodarstvo še podpiralo,da se vi lahko afneguncate.Golazen sindikalna

  • mihatirs 08:27 22.januar 2013.

    Resnim univerzam(beri elektro) nič ne odpade, ker se s tem nimajo cajta zajebavat!!!!