Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav je opozoril, da želijo drugi zakonodajni sveženj za spodbujanje gospodarske rasti, ki spreminja 16 zakonov in tako prinaša okoli 75 različnih ukrepov za bolj konkurenčno poslovno okolje, pripeljati na junijsko oz. najpozneje julijsko sejo državnega zbora (DZ).
"Prisilno poravnavo je treba ukiniti"
Izjema so spremembe insolvenčne zakonodaje, ki jih bodo zaradi zapletenosti umestili na septembrsko sejo DZ, pojasnjuje Žerjav, ki verjame, da bi bilo treba prisilno poravnavo ukiniti "in prekiniti širjenje tega raka, ki razsaja po slovenskem gospodarstvu", saj se nelikvidnost podjetij prek prisilnih poravnav prenaša na zdrava podjetja.
Stečaj bi bilo treba medtem "posodobiti, omogočiti, da upniki dobijo največ, kar je mogoče, in da se zagotovi obstoj zdravih jeder". "Pri nas je stečaj nekaj takega kot, ko ne veš, kaj bi naredil z mrtvecem," je bil kritičen.
Kdaj učinek ukrepov?
Sicer se vlada že spogleduje tudi s tretjim svežnjem ukrepov za spodbujanje gospodarstva, je povedal minister, ki ga pripravljajo za jesen.
Podrobnosti ni želel predstaviti, dejal pa je, da bo del svežnja delovnopravna zakonodaja. "Da so spremembe delovne zakonodaje nujne, poslušam vsak dan od domačih gospodarstvenikov, največ pripomb pa imajo tuji vlagatelji, ki primerjajo naše rešitve s tistimi, ki jih imajo doma v matičnih podjetjih," je poudaril.
Žerjav sicer obžaluje, da lani ni bila sprejeta pokojninska reforma: "Morda bi kaj malega bilo treba dodelati, ampak imeli bi pomembno strukturno reformo narejeno in bi se lahko osredotočili na kaj drugega."
Projekti za rešitev gradbeništva
O paketu ukrepov za sanacijo gradbeništva minister pravi, da so edini paket projekti, npr. tretje razvojne osi, vrednost katerega je odvisna od trase. "Če bomo gradili predore, bo vredna čez milijardo evrov," je napovedal.
V luči reševanja gradbeništva je izpostavil problem izdaje dovoljenj, potrebnih za gradnjo, in spomnil, da je vlada spremenila tri zakone glede graditve objektov, ki naj bi izdajo pospešili. "S spremembo zakona o stvarnem premoženju države in občin slednjim omogočamo, da prodajo zemljišče po nizki ceni. Poleg tega se z zakonom o kmetijskih zemljiščih ukine sprememba namembnosti. To pomeni, da pridemo do poceni zemljišč," je navedel.
** Komentar je bil zaradi neprimerne vsebine odstranjen **