Slovenija
567 ogledov

Število nezakonitih prehodov meje bistveno večje

Boštjan Poklukar Danijel Kovačič Grmek/UKOM
V zadnjih dveh mesecih se je bistveno povečalo število nezakonitih prehodov meje med Hrvaško in Slovenijo, je v Bruslju povedal notranji minister Boštjan Poklukar.

"V zadnjih dveh mesecih je bistveno višje število nezakonitih vstopov v Republiko Slovenijo. Torej v tem trenutku ne morem govoriti o tem, da bi notranji nadzor opustili, predvsem iz naslova nevarnosti terorizma," je glede začasnega nadzora na meji s Hrvaško dejal minister Boštjan Poklukar. Pri tem je izpostavil konflikt v Gazi, omenil pa je tudi rusko agresijo na Ukrajino.

Slovenija je začasni nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko uvedla oktobra lani, ko je to na meji s Slovenijo storila tudi Italija. Kot razlog so v Rimu in v Ljubljani navedli povečano teroristično nevarnost v Evropi, nadzor sta obe državi podaljšali do junija.

Najbolj obremenjena novomeška policijska uprava

Policija je sicer januarja obravnavala 3430 nezakonitih prehodov državne meje, medtem ko jih je v enakem obdobju lani 2573. Najbolj je bila obremenjena novomeška policijska uprava, kjer so beležili 82 odstotkov vseh nedovoljenih prehodov meje, in sicer 2813.

Povečano število nezakonitih vstopov tujcev sicer po Poklukarjevih beležijo vse države na zahodnobalkanski migracijski poti, saj je ta "izredno aktivna".

Poudaril je, da je težava še vedno v tem, da migranti brez vizumov pridejo v države Zahodnega Balkana in nato nezakonito vstopijo v EU. V pogovorih z ministrskimi kolegi se je zavzel za ukrepanje, spomnil pa je tudi na pobudo, da bi v BiH napotili pripadnike Agencije EU za mejno in obalno stražo (Frontex).

begunci | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Vzpostavili začasni izpostavi azilnega doma

Povečanje nezakonitih prehodov meje v letošnjem letu pa je tudi razlog za vzpostavitev dveh začasnih izpostav azilnega doma na Obrežju in v Središču ob Dravi, je še povedal Poklukar. Kapacitete v Ljubljani in Logatcu so namreč zaradi lanskega povečanja prihodov migrantov prenapolnjene.

Odklonilni odziv lokalnih skupnosti je po njegovih besedah pričakovan, saj si azilnih kapacitet ne želi nihče. "To nekje mora biti in vlada je sprejela ta sklep," je bil odločen minister. Poudaril je, da bo policija v okolici izpostav azilnega doma zagotovila varnost vsem prebivalcem.

Vlada je v četrtek sklenila, da se za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizirata izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov Obrežje in Središče ob Dravi. V ta namen naj bi uredili začasne nujne objekte za čas trajanja višje sile, vendar največ za tri leta. V občinah Brežice in Središče ob Dravi so danes izrazili presenečenje nad to odločitvijo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • andrija 05:39 05.marec 2024.

    če so prišli nezakonito nimajo tu kaj iskati in jih odpeljite nazaj

  • atamama 20:13 04.marec 2024.

    Krivi smo mi, raja, kajti če bi se odločili voliti ljudi, ki nimajo ''politične kilometrine'' bi imeli malo težav na zunanjepolitičnem področju, ker je strokovni kader zelo politično nastavljen. Notranje zadeve bi se hitro stabilizirale zaradi ustroja subordinacije delovanja. Glavni ...prikaži več del pa se bi videl, da bi prišlo do vika in krika vseh nevladnikov s pomočjo ''europe''. Neobremenjeni bi tudi bolj zaprli mejo in vsaj na začetku ugajali z ukrepi proti tem anomalijam. Sanje, kajne?

  • Ender3 18:38 04.marec 2024.

    Vsi so dobro vedeli, da hrčki za shengen niso zreli in pripravljeni..Kdo je torej kriv...?