Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ob začetku novega šolskega in študijskega leta dijake in študente med 18. in 26. letom poziva, naj si pravočasno uredijo obvezno zdravstveno zavarovanje, saj bodo sicer obravnavani kot samoplačniki in jim storitev ne bo krilo obvezno zdravstveno zavarovanje.
Dijaki in študenti, ki so dopolnili 18 let in so mlajši od 26 let, se lahko v obvezno zdravstveno zavarovanje vključijo kot družinski član, pogoj pa je, da se šolajo. Zato morajo ob začetku novega šolskega leta potrdilo o šolanju predložiti zavezancu za prijavo, na primer delodajalcu starša, prek katerega so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje.
Na ZZZS dijakom in študentom svetujejo, da potrdila o šolanju predložilo čim prej. Skrajni rok, v katerem lahko študenti in dijaki tudi po preteku potrdila o šolanju koristijo zdravstvene storitve na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja, je namreč 30 dni po izteku potrdila o šolanju.
To pa pomeni, da mora študent, ki se mu bo potrdilo o šolanju izteklo 30. septembra letos, novo potrdilo predložiti najpozneje do 30. oktobra letos, še bolje pa prej, saj je treba upoštevati tudi čas, ki ga zavezanec za prijavo potrebuje, da potrdilo predloži ZZZS.
Obvezno zdravstveno zavarovanje velja za čas, ki je naveden v potrdilu o šolanju oz. dokler ima oseba status šolajoče se osebe, vendar najdlje do dopolnjenega 26. leta starosti. Ko posameznik zaključi šolanje, izgubi status študenta ali dopolni 26 let, ne izpolnjuje več pogojev za zavarovanje kot družinski član. V tem primeru se mora v zavarovanje vključiti na drugi podlagi.
Kot navajajo na ZZZS, med drugim obstaja tudi možnost vključitve v obvezno zdravstveno zavarovanje prek pristojnega centra za socialno delo, upravičenost pa ugotavlja pristojni center za socialno delo. V tem primeru prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje plačuje občina stalnega prebivališča.
V primeru zaključka šolanja ali pavziranja pa na ZZZS priporočajo tudi ureditev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za razliko do polne vrednosti zdravstvenih storitev, ki jih obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti.