Okoljevarstvene organizacije so danes na vlado naslovile poziv pred odločanjem o Teš 6. V pozivu so opozorile, da je Teš 6 gospodarsko, družbeno in okoljsko sporna investicija, zaradi katere utegne Slovenija izpustiti razvojne priložnosti na področju učinkovite rabe in obnovljivih virov energije.
"Slovenija bo morala v letu 2050 doseči izpuste v višini dve toni CO2 na
prebivalca na leto. Če predvidene izpuste iz Teš 6 porazdelimo po
prebivalcih Slovenije, dobimo natanko toliko: dve toni CO2 na prebivalca
na leto. To pomeni, da nam en sam projekt lahko zapre prihodnost
podnebne politike in energetskega sistema," opozarja Lidija Živčič iz
Focusa.
Proti tudi državni okoljski svet
"Celovita razvojno, socialno in okoljsko odgovorna strateška razprava o dolgoročni upravičenosti gradnje Teš 6 ni bila izvedena," pa je stališče Sveta za varstvo okolja RS.
Odločitev o gradnji bo opredeljevala "ne le energetsko, temveč tudi strateško razvojno-okoljsko usmeritev Slovenije", zato pri svetu menijo, da je treba "skrbno pretehtati dolgoročne gospodarske in okoljske posledice takšne ali drugačne odločitve".
Poudarjajo, da se svet zato pridružuje mnenju nevladnih okoljskih organizacij, naj "vlada nemudoma organizira široko razpravo o najmanj dveh scenarijih razvoja energetskega sektorja za vidika (ne)trajnostne zasnove celotnega razvoja Slovenije".
"Za potreben dvig materialnega blagostanja in prevzemanje etične medgeneracijske odgovornosti naj se Slovenija pridruži inovativnim državam, ki bodo predstavljale nosilca celostnega razvoja – trajnostnega, tehnološkega in okoljskega," so še zapisali pri svetu.