Samo spomnimo, da je na začetku leta potres prizadel Haiti, ki je zahteval več kot 200 tisoč življenj, prejšnji teden pa tudi Japonsko in Čile. Danes ponoči je streslo še Turčijo. Ali to pomeni, da se bodo potresi kmalu preselili tudi k nam?
Direktor Geološkega zavoda Marko Komac je za zurnal24.si dejal, da se vsak dan na svetu zgodi nekaj močnejših potresov, "saj je Zemlja dinamičen sistem in kontinenti potujejo, mase se premikajo ob prelomih in zaradi tega se sprošča ogromno energije".
Kljub zadnjim močnejšim tresenjem tal pa bi po njegovih besedah težko govorili, da se je potresna aktivnost Zemlje povečala: "Seveda se ta lahko v določenem obdobju kje poveča. Ampak na splošno je zelo težko govoriti, da se je povsod na Zemlji povečala potresna aktivnost."
Več potresov na Balkanu le špekulacija
Komac je komentiral tudi ocene srbskih in črnogorskih seizmologov, da je v prihodnosti mogoče na Balkanu pričakovati povečanje potresne aktivnosti.
"Moje lastno mnenje je, da je zelo težko napovedati potrese. To je zgolj špekulacija. Merilni instrumenti lahko kažejo povečano potresno aktivnost, ampak napovedovati, da se bo na Balkanu ali v določeni regiji v naslednjem obdobju zgodilo več potresov, je zgolj špekulacija ali neka ocena, ki ne zdrži ravno resne znanstvene diskusije," pravi Komac.
Razdalje so prevelike
Naš sogovornik tudi meni, da je prav tako težko povezovati tokratni potres v Turčiji s potresi pri nas. Potresi tako na obeh območjih nastanejo prav zaradi stika med evrazijsko in afriško tektonsko ploščo.
"To je precej oddaljeno in kakršnokoli povezovanje bi bilo zelo težko," še pravi prvi mož geološkega zavoda.
19
ogledov
"To je zgolj špekulacija"
Zemljo so samo v zadnjih dveh mesecih prizadeli trije močnejši potresi. Ali to pomeni, da Zemlja postaja vse bolj aktivna in da lahko pri nas pričakujemo več potresov?