Ljubljana. “Zavod bo po vsej verjetnosti ustanovil delovno skupino, katere naloga bo nevtralno in celovito ovrednotiti palačo Kolizej oziroma ugotoviti, ali ima vrednote, ki utemeljujejo razglasitev za spomenik državnega ali lokalnega pomena,” pravijo na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Pobudo Civilne iniciative za Kolizej, podkrepljeno s predlogom odloka o zaščiti Kolizeja, so sicer že dobili, a bodo počakali, da jim jo uradno pošlje vlada.
Nedovoljene rešitve
Projekt novega Kolizeja, ki ga namerava graditi Kranjska investicijska družba Jožeta Anderliča, se je ustavil že pred pobudo iniciative, ki nasprotuje rušenju starega Kolizeja. Na Mestni občini Ljubljana (MOL), ki jo vodi župan Zoran Janković, so povedali, da zato, ker še ni sprejet občinski podrobni prostorski načrt (OPPN) za to območje – postopek sprejemanja je bil ustavljen, nadaljevali pa ga bodo po pridobitvi pozitivnega stališča ZVKDS.
ZVKDSPravni režim ne dovoljuje takšnih prostorskih rešitev, kot jih za izvedbo svojih namer pričakuje investitor in ki jih je MOL vključila v osnutek OPPN.
A na ZVKDS pravijo, da pri pripravi OPPN ne podajajo stališč, MOL in kulturno ministrstva pa sta vezana na veljavni Odlok o razglasitvi spomenikov naravne in kulturne dediščine na območju občine Ljubljana Center med Aškerčevo, Tivolsko in Slovensko cesto. “Pravni režim ne dovoljuje takšnih prostorskih rešitev, kot jih za izvedbo svojih namer pričakuje investitor in ki jih je MOL vključila v osnutek OPPN,” razložijo na ZVKDS.
MOL bi spremenila odlok
MOL je na ZVKDS dala pobudo za spremembo odloka, stališče ZVKDS pa je, “da je s spremembo odloka o razglasitvi možna takšna prilagoditev pravnega režima varstva, ki zagotavlja ohranjanje ključnih vrednot spomeniškega območja ob predpostavki, da gre za poseg, ki je v javnem interesu”. Pojasnilo, ali to stališče ščiti stari Kolizej in ali bodo odlok spremenili, še pričakujemo.