Da je turistična sezona Hrvatom prinesla pozitiven premik potrjujejo tudi zadnji statistični podatki, ki govorijo, da je promet v trgovini prvič po dveh letih zabeležil rast. Po podatkih državnega statističnega urada je trgovina na drobno v juliju realno porasla za en odstotek. Kar ni veliko, piše hrvaški Jutarnji list, je pa pozitivno.
Pozitiven psihološki učinek
"Turistična sezona je očitno je prinesla malo večjo potrošnjo, pozitiven učinek pa je gotovo imela tudi ukinitev kriznega davka," je za Jutarnji list povedal Hrvoje Stojič, analitik Hypo banke. Analitiki po pisanju hrvaških medijev ocenjujejo, da bo dobre rezultate potrošnje v trgovini prinesel tudi avgust, zato bi lahko bilo četrtletje skupne ekonomije pozitivno. Pričakujejo blago rast BDP-ja, vendar bo že jesen najverjetneje prinesla ohladitev z novo nezaposlenostjo ob koncu turistične sezone, s katero bo pod ničlo spet potonil tudi BDP.
Zavračajo pomoč
Sicer pa Mednarodni monetarni sklad po pisanju Vecernjega lista državi na začetku tega tedna ponudil tri milijone dolarjev pomoči iz naslova kreditov za države v razvoju. Naslednje leto bi se številka pomoči iz istega naslova lahko podvojila. A medtem ko je hrvaška ekonomska strokovna javnost ponudbi naklonjena, hrvaška vlada za zdaj po pisanju časnika vztraja na stališču, da bo zmogla brez pomoči. Za odobritev kredita mora država izpolniti določene pogoje, med njimi je zmanjšanje javnofinančnega primanjkljaja in brzdanje javnega dolga, kar pomeni nižanje plač in pokojnin.
Nekdanji prvi ekonomist MMF-ja Kenneth Rogoff je v začetku tedna opozoril, da Evropa v gospodarski krizi še ni prešla najhujšega. Napovedal je bankrot Grčije v dveh letih, pomoč MMF-ja pa naj bi iskala še ena država iz evrocone (Portugalska, Španija in Irska). Po njegovih napovedih bi lahko bankrotirale tudi nekatere vzhodnoevropske države, med katerimi je izpostavil Madžarsko, Romunijo in Ukrajino. "Države vzhodne Evrope niso v neposredni nevarnosti, ker je MMF pripravljen priskočiti na pomoč, a ta pomoč ne bo večna," je opozoril.