Slovenija
19 ogledov

"V Sloveniji katastrofalen vzporedni svet"

Pritisk na zdravje mladih je v Sloveniji največji, meni Goran Lukič iz Zveze svo Žurnal24 main
V Sloveniji obstaja vzporeden svet, katastrofalen svet, v katerem živijo delavci migranti, so ob današnjem mednarodnem dnevu migrantov opozorili v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).

Kot so poudarili, se kršenje pravic teh delavcev, ki sanjajo le o plači, stopnjuje. Skladno s tem so pozvali k urgentnemu reševanju te problematike.

Samostojni svetovalec za socialno področje, zaposlovanje in migracije v ZSSS Goran Lukič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani poudaril, da se kršitve pravic delavcev migrantov v Sloveniji poglabljajo. Vzorec kršitev pravic se po njegovih besedah spreminja v pravila, ta pa v vzporedno gospodarstvo. To je izjemno pereč problem, je poudaril.

Kršitve tudi na strani agencij za posredovanje del

Ob tem je Lukič predstavil več aktualnih primerov kršitev. Kot je pojasnil, imamo denimo v Sloveniji primer agencije za posredovanje dela, ki agencijskim delavcem ob pogodbi o zaposlitvi v podpis prilaga tudi dokument sporazumne odpovedi, ki pa ni opremljen z datumom. Tega vpiše, ko si to zaželi.

Zabeležili so tudi primer pogodbe o zaposlitvi, v okviru katere se je tuji delavec v enem delu zavezal, da v primeru poškodbe pri delu ne bo šel v odškodninsko tožbo, v drugem delu pa, da bo, če bo sam predčasno prekinil pogodbo, za to materialno odgovoren. To pomeni, da bo delavec, če bo zapustil delodajalca, ker mu ta ne bo izplačeval plače, prisiljen svoj predčasen odhod podjetju plačati, je izpostavil Lukič.

Med aktualnimi primeri kršitev je omenil tudi verižno ustanavljanje podjetij. Posameznik namreč lahko ustanovi podjetje, zaposli migrante, jih nato ne plačuje, zapre podjetje in ustanovi novega, v katerem kršitve nadaljuje. Po Lukičevih besedah pa obstaja tudi drugačno, družinsko veriženje podjetij. Neka oseba ima lahko namreč več podjetij in na ta način izkorišča delavce migrante.

Na eni strani bogastvo, na drugi beda

Kot je povedal koordinator projekta ZSSS Integracijski paket za brezposelne migrante, begunce in prosilce za azil Marko Tanasić, so zaznali primer, ko ena oseba obvladuje več podjetij. Delavci migranti so imeli sklenjeno pogodbo z eno od družb, delali pa so v vseh. Ko je prišlo do kršitev in so se obrnili na sodišče, je to ugotovilo, da se podjetje, v katerem so bili zaposleni, na tožbo ne odziva in da ima blokirane račune. Četudi so ti delavci sodno bitko dobili, jim tako svojih terjatev ni uspelo izterjati.

"Vsi v tej družini lepo živijo, se vozijo z najdražjimi avtomobili, imajo vile in stanovanja, delavci pa se lahko za plačilo obrišejo pod nosom," je bil oster Tanasić.

Najhuje je prevoznikom

Da je stanje na področju delavcev migrantov katastrofalno, je potrdil tudi zagovornik pravic migrantov pri ZSSS Goran Zrnić. Po njegovih besedah je najhuje prevoznikom v cestnem prometu. Prevozniki so denimo plačani po nekaj centov na kilometer, da bi izpolnili normo, pa vozijo tudi po 16 ur skupaj, je dejal. Imeli so celo primer prevoznika, ki se je po 23 urah, ko ni bil več zmožen vožnje, sam prijavil pristojnim organom.

Izpostavil je še, da nekateri tuji delavci v Sloveniji živijo v zelo slabih razmerah, tako da se denimo prhajo po trije ali štirje skupaj.

"Sanjajo o plači"

Tanasić je poudaril, da so plačilne liste, izdane za delavce migrante, pogosto nekaj povsem drugega kot dejansko plačilo. Delodajalec in delojemalec sta namreč neuradno dogovorjena za plačilo neto ure, pa še tega dogovora se podjetja pogosto ne držijo.

Delavci migranti so tako večinoma srečni že, če dobijo redno plačilo. Ne zanima jih, da jim delodajalec krši pravice, ker jim ne plačuje dela, dodatka za nedelje in praznike ter nadurno delo, regresa, je dejal. "Ti delavci sanjajo o plači, iščejo delo, kakršnokoli, samo da je plačano," je sklenil.

Skladno s tem je Lukič pozval k urgentnemu reševanju te problematike. Poseben poziv po zaostritvi ustanavljanja podjetij je naslovil na ministrstvo za gospodarstvo. O dobljenih sodnih zgodbah delavcev migrantov, ki kljub temu nimajo srečnega epiloga, pa bi moralo razmisliti tudi ministrstvo za pravosodje, je prepričan.

Komentarjev 1
  • prosti.strelec 08:22 19.december 2012.

    In sramota prejšnje in sedanje vlade nič ne naredijo da bi se vspostavil pravni red. Res se zgodovina ponavlja in upam,da se bo tudi revolucija ponovila.