V vladi se za spremembo zakona zavzemajo zato, ker bi s povišanjem dotacij podjetjem in drugim pravnim osebam država prepovedala financiranje strank in njihovih volilnih kampanj, omenjila pa bi tudi višino daril, ki jih ne smejo podariti državljani: z desetih povprečnih plač ali 14.389 evrov na tri plače ali 4317 evrov, poroča časnik Delo. Poleg tega pa bi morale stranke razkriti vse, ki so jim podarili več kot 1438 evrov.
O zakonu vlada še ne odloča, saj po besedah sekretarja na notranjem ministrstvu Dušana Vučka, kjer zakon tudi pripravljajo, ni mogoče izključiti popravkov zaradi finančnega ministrstva in pravnikov.
Prvo bi moralo zagotoviti dodatna finančna sredstva, saj v proračunskih načrtih ni dodatnega denarja za stranke.
Po mnenju pravnikov pa je kočljivo iz državnega financiranje izključiti stranke, ki jih je volilo manj kot dva odstotka volivcev. Doslej je bila namreč meja en odstotek.
Zadolžene stranke
Parlamentarne stranke se sicer soočajo z velikanskimi dolgovi. LDS je tako lani pridelala 1,3 milijona evrov minusa. Sledi ji SD z 1,2-milijonsko izgubo. Z izgubo so lani poslovale še Zares, SLS in NSi.
Največ posojil med strankami pa ima najetih SDS (1,6 milijona evrov), ki je sicer lansko leto zaključila z največjim dobičkom med strankami (312.370 evrov). S presežkom sta poslovali tudi SNS in DeSUS.
spet iz proračuna čeprav denarja ni kva se čaka