Slovenija
883 ogledov

Visoki stroški zaradi vremena

Oblaki bodo zakrili sonce Shutterstock
Pristojni so opravili izračun.

Na območju Kmetijsko-gozdarskega zavoda Ptuj je zadnja ujma konec prejšnjega tedna največ škode povzročila na širšem območju Ptuja in na Dravsko-ptujskem polju. Močan naliv, ko je v treh urah padlo prek sto litrov padavin na kvadratni meter, je s seboj prinesel tudi točo, ki je padala ponekod do štirikrat.

Največ škode je zaradi odnašanja zemljine, rodovitnega in kakovostnega zgornjega sloja, ki se ustvarja dolga leta. Močan naliv je marsikje odnesel najbolj fino zemljo z njiv in vrtov, kar nekaj let bo trajalo, da se bo zemljina popravila in organska masa povečala, je povedal direktor ptujskega kmetijsko-gozdarskega zavoda Andrej Rebernišek.

Po oceni kmetijskih svetovalcev je toča, ki je na srečo večinoma bila bolj drobna, največ škode naredila na trajnih nasadih v vinogradih in sadovnjakih, ocenjujejo jo na nekje do 20 odstotkov. Zlasti pri mladih trajnih nasadih je neurje prav tako odnašalo zemljino, zaradi česar je škoda v teh bistveno večja.

Prihajalo pa ni le do odnosa zemljine zaradi močnih nalivov, ampak posledično tudi zaradi poplavljanja vodotokov, zlasti Grajene in Rogoznice. Rebernišek je povedal, da je bilo poplavljenih okoli 50 hektarjev kmetijskih površin.

Natančne skupne ocene škode na območju, ki ga pokriva ptujski zavod, še ni, jo pa v grobem ocenjujejo na blizu 200.000 evrov, je povedal Rebernišek. Kmetijski svetovalci na terenu svetujejo pridelovalcem, kako čim bolje popraviti škodo po ujmi, kjer se to da. Najprej je treba počakati, da se zemljina posuši, nato popraviti jarke, ki so se ustvarili zaradi deroče vode, marsikje bo potrebno posevke na novo posaditi.

Škoda tudi na mariborskem

Ujma je minuli petek, 4. maja, prizadela tudi kmetijske površine na območju Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor. Precej škode je na območju Občine Pesnica, kjer so poškodovane tako njivske površine kot trajni nasadi. V naseljih Ročica in Hlapje v tej občini je do 90 odstotkov uničenih okoli 50 hektarjev vinogradov. Škoda po toči se bo odražala na pridelku še v naslednjem letu, ocenjujejo na mariborskem zavodu. Na območju Občine Duplek so vinogradi prizadeti do 70-odstotno.

Njivske površine s posajenimi ječmenom, koruzo, sončnicami, bučami in krompirjem je neurje s točo prizadelo v občinah Pesnica, Maribor, Starše in Duplek. Prizadetih je okoli 200 hektarjev površin, kažejo podatki Kmetijsko-gozdarskega zavoda Maribor.

Tudi na tem območju so nalivi marsikje povzročili erozijo plodnih tal, je STA povedal direktor mariborskega zavoda Stane Klemenčič. Poljščine bo potrebno zaradi erozije tal predvsem na nagnjenih terenih ponovno posejati, marsikje pa bo trajalo več let, da bodo nadomestili rodovitno zemljo.

Kmetijski svetovalci z zavoda glede na zbrane podatke ocenjujejo, da bodo na oljnih bučah težave zaradi odnašanja tal in zbitosti, koruza, ki je že vznikla, bo predvidoma rasla naprej, razen pri nanosih zemlje, kjer bodo potrebne ponovne setve. Zaradi odnosov zemlje bo marsikje potrebno ponovno poseči po herbicidih in gnojenju, ocenjujejo kmetijski svetovalci.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.