"Vsak vaš odziv na naše predloge pa je signal, da moramo zadeve znova proučiti," je dejala predsednica vlade Alenka Bratušek.
Da se je s kmeti, ki na sejmu nasprotujejo predvsem napovedanim novim obdavčitvam, vlada pripravljena pogovarjati, je Bratuškova potrdila tudi pri stojnici sindikata kmetov, kjer že zbirajo podpise podpore nasprotovanju obdavčitvi nepremičnin. Kot dokaz, da ji ni vseeno za kmetijstvo, je navedla tekoče izplačevanje vseh kmetijskih subvencij in zagotavljanje nacionalnega deleža iz proračuna, potrebnega za izplačilo evropskih sredstev.
"Vlada si bo tudi na drugih področjih prizadevala ohranjati stabilne in predvidljive razmere za kmetijstvo in kmete, saj se zaveda, da je ta sektor težje prilagodljiv, vlada pa bo skozi socialni dialog prisluhnila prav vsem," je še poudarila Bratuškova.
Vlada podpira večjo domačo pridelavo
Izpostavila je kakovost v kmetijski panogi ter odličnost slovenskih izdelkov in pridelkov. In ko vse to združimo z odlično gostinsko in turistično ponudbo, imamo nekaj, česar nima vsaka država, je dejala predsednica vlade. Po njenem tudi ni razloga, da kupci ne bi cenili slovenske hrane, vlada pa podpira povečanje pridelave domače, lokalne hrane v trgovinah in javnih zavodih.
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je ob težavah v kmetijstvu nanizal tudi nekaj uspehov. Za kmetijstvo bo v prihodnjem obdobju več denarja, in to za neposredna plačila 950 milijonov evrov, za slovensko kmetijsko politiko iz programa razvoja podeželja v letih 2014-2020 1,1 milijarde evrov in delež države v višini 200 do 300 milijonov evrov, je nanizal.
Za prihodnje obdobje, ko bodo rešene težave z oskrbo s pitne vode, je Židan napovedal projekte za zagotavljanje vode za namakanje, za kar na ministrstvu pripravljajo ustrezne spremembe.
Delovna mesta v kmetijstvu najdražja
Na nesprejemljivost uvedbe novih obremenitev sta opozorila predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije Cveto Zupančič in predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk. Po besedah slednjega so delovna mesta v kmetijstvu glede na vlaganja že zdaj najdražja.
Politiki in kmetijstvo - Židan je povabil številčne politike, ki so ga krkali in pili na stroške davkoplačevalcev, gospodarstveniki nič ne tržijo, Alenkica je še sprobala bograč v Lendavi in vsi so lepo odšli proti Ljubljani. Lepo izkoriščena sobota!!!!!!!
si zelimo. Nekaj let dobre politike bi lahko borodilo sadove. Potrebujemo le manj držanaj fig v žepu vsakokrat, ko nekdo želi kakšne dobre spremembe. Zadnje drži tudi za nekatere druge sindikate, ki igrajo na umazane karte. Časi so izredni v vseh smislih.
Včasih je težko razumeti ali sprejeti dejstva, a proizvodno kmetijstvo je pridobitna dejavnost. Strinjati se gre, da vsekakor zaradi velikih površin kmetje ne smejo biti tako močno obdavčeni, a dejstvo je tudi, da dnevno izgubljamo hektarje kvalitetne kmetijske zemlje, ker… ...prikaži več ti isti kmetje tej isti zemlji spreminjajo namembnost in sluzijo s prodajo. Preko let se je slovensko kmetijstvo uspavalo z gerkom in evropskimi sredstvi ter izgubljalo konkurenčnost. Nič se več ni splačalo prozvajat. V Sloveniji imamo tako danes precej neuporabljene obdelovalne zemlje. Zbornica sicer že leta paca kmetijske politike in je odločno premalo naredila s predlogi vladam za višjo dodano vrednost slovenskega kmetijstva. Ob pomanjkanju profesionalno organiziranih in rednih izobraževanj kmetov, drugega rezultata, ki ga imamo danes ni pričakovati. Potrebujemo evropska sredstva, ki podpirajo dejansko aktivnost in ne pasivacije. Imamo dovolj čisto zemljo, da se lahko gremo kakršnokoli kmetijstvo z visoko dodano v