"Vladi ni pokazala popolnoma nobene volje oziroma interesa, da bi v organih Evropske unije (EU) vsaj poskušala izposlovati klavzulo za zaščito območij vzdolž meje z Italijo, Avstrijo in Madžarsko," so prepričani v konferenci SSK.
Z delovanjem v navedenem primeru je vlada po mnenju omenjene konference SSK "zelo očitno pokazala, da skrb za dolgoročno ohranitev slovenskega značaja ozemelj, ki so bila, so in bodo predmet apetitov naših velikih sosedov, ne sodi med njene prioritete".
"Zelo medla, meglena in neprepričljiva" so po mnenju članov konference tudi zagotovila vlade, "da bo zaščito slovenskega ozemlja ob mejah z ostalimi članicami EU poskušala uveljaviti z akti notranje zakonodaje". "Vlada je dokazala, da se ne zaveda resnosti problema, da ga torej ni zmožna niti zares zaznati, niti opredeliti, niti ga kakorkoli pričeti reševati," so prepričani v omenjeni konferenci. Tudi zato vladi v tem primeru izrekajo "popolno nezaupnico".
Deli civilne družbe so namreč vlado pozvali, naj za zaščito Krasa in drugih obmejnih območij razmisli o uveljavitvi zaščitne klavzule, ki jo omogoča 37. člen pristopne pogodbe Slovenije k EU. Vlada zaščitne klavzule za zdaj ne bo poskušala uveljavljati, je pa 14. aprila sprejela sklep, da bo na nacionalni ravni sprejela več ukrepov za zaščito omenjenih območij, za katere ne potrebuje dovoljenja Bruslja.