Slovenija
4266 ogledov

"Vozilo je bilo zavarovano proti kraji, ampak zdaj se bojim ..."

Parkirani avtomobili
Kako postopati v primeru, da vam ukradejo vozilo in na kaj biti pozoren v komunikaciji z zavarovalnico.

Boštjan J. Turk | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Pravni strokovnjak mag. Boštjan J. Turk odgovarja na vaše pravne dileme. 

"Kolegu so med novoletnimi prazniki na domačem parkirišču ukradli dve leti staro vozilo Volkswagen Passat. Bil je tako zbegan in šokiran, da je telefonaril vsem po vrsti od policije, do odvetnika in zavarovalnice. Vozilo je bilo zavarovano proti kraji, ampak zdaj se boji, da bo postopek izplačila zavarovalnine kar trajal in trajal, saj zavarovalnice – kot je znano – precej rade zavlačujejo z izplačilom odškodnine. 

Mi lahko prosim odgovorite – tako, da se bo lahko o tem seznanila tudi širša javnost – kako se sploh lotiti primera ukradenega vozila? Kje začeti in kakšne težave lahko oškodovanci pričakujejo? Bralec"

Zahvaljujem se vam za zanimivo vprašanje.    

V primeru, če lastnik ugotovi, da mu je nekdo ukradel vozilo, mora o tem najprej obvestiti policijo. Ta bo vozilo vpisala v evidenco pogrešanih vozil in nato začela postopek njegovega iskanja, sestavila bo tudi poseben zapisnik o kraji, ki bo oškodovancu služil kot osnova za uveljavljanje zahtevka pri zavarovalnici – tak zapisnik mora biti namreč obvezna priloga prijave škode pri zavarovalnici. 

Zavarovalnica škode sicer ne bo izplačala takoj po prejemu zahtevka, tudi v primeru, če bo ta utemeljen. Počakala bo namreč 30 dni – to pa zato, ker velja, da v primeru, če se v tem roku vozilo najde, ga mora lastnik prevzeti nazaj, lahko pa pri zavarovalnici uveljavlja izplačilo odškodnine za morebitne poškodbe, ki so nastale v času, ko je bilo vozilo ukradeno. Ko mine 30 dni od prijave pri policiji in če vozilo ni najdeno, zavarovalnica običajno izplača škodo. 

Ob tem je treba biti posebej pozoren na to, kaj zavarovalnica sploh upošteva pri izplačilu odškodnine. Kot ste pravilno nakazali, namreč zavarovalnice ne tako redko izplačajo nižjo odškodnino od tiste, ki jo zavarovanci pričakujejo. 

Avtomobilski ključi | Avtor: Profimedia Profimedia

Temeljno pravilo je, da se pri izplačilu zavarovalnine upošteva vrednost vozila na dan škode (zavarovalna vrednost, zmanjšana za amortizacijo). Amortizacijo sicer cenilci ugotavljajo na podlagi starosti, prevoženih kilometrov in splošnega stanja vozila. Če je denimo vozilo staro dve leti, je izplačilo enako novi vrednosti vozila, zmanjšani za amortizacijo dveh let. 

Cenitve pa so nemalokrat jabolko spora med zavarovanci in zavarovalnicami, saj slednjim omogočajo kar nekaj manevrskega prostora. Ena zavarovalnica lahko namreč vrednost amortizacije oceni višje od druge, kar ne preseneča, saj je eden od kriterijev amortizacije tudi ocena splošnega stanja vozila, ki pa je lahko subjektivna. 

Skratka, lastniki vozil naj bodo še posebej pozorni na to, da postopek prijave ukradenega vozila pravilno prijavijo (policija) in da zavarovalnici priložijo ustrezno prijavo z vsemi prilogami. Pozorni naj bodo tudi na oceno škode s strani zavarovalnice, ki je lahko tudi izpodbojna. Zato priporočam, da za celoten postopek pooblastijo ustreznega pravnega strokovnjaka. 

Mag. Boštjan J. Turk

dezurni@styria-media.si
 

Komentarjev 2
  • Avatar krucefix123
    krucefix123 06:58 19.januar 2025.

    Reklama iz Crne gore za dopust ,Slovenci dođite kod nas,kola imate več tu