Slovenija
28 ogledov

Vse knjige po isti ceni

Knjige Ivan Zupič
Nov zakon uvaja enotno ceno knjig. Založniki opozarjajo, da ne bodo mogli dajati popustov.

Do petega septembra ministrstvo za kulturo (MK) sprejema pripombe na predlog novega zakona o knjigi. Njegova ključna novost je določitev enotne cene knjig.

Eno leto mora biti cena ista

"Enotna cena knjige meri na širok obseg knjižnih naslovov, ki so na voljo na širokem polju prodajnih točk, in onemogoča nelojalno konkurenco predvsem nakupovalnih centrov in tujih velikih spletnih trgovcev," pravijo na MK. Založniki bodo morali ceno knjigi določiti pred začetkom prodaje, ta pa bo morala veljati še eno leto po izidu.

"Danes se knjigarne do knjig vedejo kot do revij. Če po treh mesecih ne gre dobro v prodajo, jo vrnejo založbi. Mi bomo morali nato čakati še devet mesecev, preden jih bomo lahko začeli prodajati s popusti, na razprodajah," opozarja direktor Založbe Sanje Rok Zavrtanik. Zakon sicer predvideva, da lahko založnik, če se v prvih štirih mesecih proda manj kot tretjina naklade, določi nižjo, a enotno ceno. 

Zavrtanik sicer opozarja, da so morali založniki že zdaj na platnicah označevati cene knjig. "Ko se je spremenil DDV, seveda nismo mogli popraviti te cene na vseh knjigah, zato jih prodajamo v lastno škodo," poudarja Zavrtanik.  

Zakon dopušča, da se cene knjig med seboj razlikujejo, a le v izjemnih primerih, ko je to, kot poudarjajo na MK, "objektivno upravičeno zaradi vezave, časa izdaje ali obveznosti kupca do članstva v knjižnem klubu". Edini popust, ki ga bodo lahko ponujali, bo na knjižnih sejmih in predstavitvenih dogodkih knjig, ko bodo knjige lahko na voljo deset odstotkov ceneje.

Knjige za bralce cenejše

Na MK so prepričani, da bodo z enotno ceno knjig, ki jo, kot pravijo, poznajo že od 19. stoletja, dosegli omejitev komercialnih pobud. "Predloženi osnutek zakona vzpostavlja podlage za razvoj mreže dobro založenih knjigarn z izboljšano prodajno storitvijo, kar je dolgoletni in kronični šibki člen slovenske knjižne produkcije," pravijo na MK.

Knjižnice, ki so največji kupec knjig, saj na leto za nove nakupe namenijo okoli sedem milijonov evrov, naj bi še naprej lahko opravljale svoje temeljno poslanstvo. "Za bralce pa pomeni predlagani osnutek zakona enakopravnost in povprečno nižje cene knjig," še trdijo na MK. 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.