“Za februar, ki je bil najhladnejši, je toplotno oskrbo v roku plačalo le 30 odstotkov od 12 tisoč odjemalcev,” je za Žurnal24 pojasnil Alan Perc, direktor javnega podjetja Energetika Maribor.
Izvršbe konec leta
Kriza in socialna stiska Mariborčanov se pozna tudi pri neplačevanju položnic. Pozimi je največje stroške povzročilo ogrevanje.
Zaradi izjemno nizkih temperatur so bile položnice v primerjavi z istim obdobjem lani višje tudi za 25 odstotkov. “Ljudje, ki zamujajo s plačili, imajo za to po navadi razlog. Vse bolj se pozna socialna kriza. Računamo, da bomo imeli do septembra ali oktobra večino dolgov zamudnikov poravnanih,” je dodal Perc. Izvršbe za neplačnike se pri Energetiki Maribor uporabijo v skrajnem primeru, in sicer jih po navadi vložijo konec leta.
Bojan Horvat iz Elektra Maribor je povedal, da se tudi oni iz meseca v mesec soočajo z neplačniki, vendar zaradi nižjih zneskov situacija ni tako pereča: “Če kdo res ne more plačevati zaradi krize, se povežemo tudi s centrom za socialno delo.” Tudi pri Snagi ugotavljajo, da se s krizo pri njih povečuje število neplačnikov.
Ne vem kako je drugod, ampak v mojem bloku smo ugotovili, da kurilnica ne pošilja enako tople vode kot nekoč. Posledica so; večja poraba in večje položnice. Kurilnica si pa veselo prebira nakraden dobiček.