"V pol leta smo imeli tri referendume. S spremembami pravil bomo referendume še omogočali, a preprečili, da bi se denar porabljal nesmotrno," pravi Tilen Gorenšek iz Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (Šoul). V Študentskem društvu Iskra pa dvigovanje kvorumov razumejo kot ukinjanje referenduma zaradi "strahu pred vse glasnejšim izražanjem študentskega glasu".
Tri odločanja, 70 tisočakov
Predlog novega pravilnika o referendumu (eden Šoul stane med 20 in 22 tisoč evri) predvideva štiri oblike odločanja. Prva ostaja takšna, kot je zdaj: sto študentov lahko zahteva, da študentski zbor odloča o želeni temi. Delovno telo za pripravo aktov znotraj Šoula predlaga uvedbo treh referendumov, pri čemer pravijo, da so se zgledovali po državni ureditvi. Posvetovalnega lahko sproži vodstvo ali študentski zbor. Kvoruma ni, odločitev pa ni zavezujoča, saj naj bi se ta referendum uporabljal za preverjanje mnenj študentov. Za veljavnost rezultata na naknadnem referendumu mora tako kot zdaj glasovati petina študentov oziroma okoli deset tisoč ljudi.
Kar tri tisoč podpisov
Spreminja se način, kako do referenduma pride. "Zdaj je treba zbrati 500 podpisov, kar na fakulteti z osem tisoč študenti ni težava," pravi Gorenšek. Po novem bodo morali podpisi priti z vseh fakultet, pri čemer bodo morali pobudniki na vsaki zbrati podpise treh odstotkov njenih študentov. Za spremembe statuta bodo morali za sklic zbrati podpise šestih odstotkov študentov vsake fakultete. "To pomeni nekaj manj kot tri tisoč študentov s 30 fakultet. Kako naj samoorganizirana skupina študentov vloži referendumsko pobudo? Preprosto: ne more," opozarjajo v Iskri.
Kvorum leti v nebo
Iskra je bila pobudnica zadnjega referenduma; nanj je prišlo blizu šest tisoč ljudi, od katerih jih je 94 odstotkov glasovalo za spremembo statuta Šoula, ki bi posegel v privilegije funkcionarjev. To ne bo upoštevano, ker niso dosegli petinskega kvoruma. Po novem bi bilo za spremembo statuta potrebnih še več, 15.000 udeležencev. "In to ne glede na število celotne študentske populacije. Kvorum se bo dvignil z 20 na nekaj manj kot 34 odstotkov, nato pa se bo ob padajočem številu študentske populacije še dvigal," trdijo v Iskri. Gorenšek odgovarja, da so se o kvorumu pripravljeni pogajati. Trdi, da gre za urejanje področja in ne ukinjanje referenduma.