Tako bodo preverili onesnaženost po različnih režimih delovanja Lafargea – s sosežigom odpadkov, brez sosežiga in ob ničelnem delovanju, je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil Žarnić.
Vlada je sklenila, da gre dodatno preverjanje naprej. "Osnovno vodilo bo zdravje prebivalcev in zaradi tega posledično tudi preverjanje ostalih onesnaževalcev," je poudaril minister.
Lafarge pod nadzorom okoljske inšpekcije
Po njegovih pojasnilih bo Lafarge Cement pod nadzorom okoljske inšpekcije nekaj dni obratoval brez uporabe alternativnih goriv oziroma odpadkov, kar bo omogočilo neposredno preverjanje emisijskih vrednosti brez sosežiga odpadkov.
Agencija za okolje je potrdila Alpe Adria Green (AAG) kot stranskega udeleženca v postopku za izdajo dopolnilnega okoljevarstvenega dovoljenja za termoelektrarno TEŠ 6. AAG izgradnji Teša 6 nasprotuje. Kot pravijo, bo obratoval po tehnologiji, ki ni v celoti prilagojena z derektivami EU. Več na tej povezavi.
Ministrstvo je sicer pri ponovnem preverjanju vseh okoliščin za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja ugotovilo, da so bili vsi postopki vodeni v skladu z veljavno zakonodajo. "Okoljevarstveno dovoljenje je v preverjanju tudi na upravnem sodišču, ki bo podalo pravnoformalno ugotovitev zakonitosti postopka," je poudaril.
Emisije niso presegle dopustnih vrednosti
Meritve emisije snovi v zrak je v letu 2009 in letos v Lafargeu opravil Zavod za zdravstveno varstvo Maribor in iz poročila o trajnih meritvah je po ministrovih besedah razvidno, da niso presegli dopustnih vrednosti, ki so določene v okoljevarstvenem dovoljenju.
Tudi okoljska inšpekcija je v družbi opravila kar nekaj celovitih rednih inšpekcijskih nadzorov. Nenapovedani izredni nadzori letos so bili opravljeni aprila, oktobra in dvakrat novembra, je dejal in dodal, da je inšpekcija preverjala izvajanje monitoringa emisij snovi v zrak, pri čemer ni bilo ugotovljenih preseganj, zato ni bilo podlage za ukrepanje, je še pojasnil minister Žarnić.