Povprečne obresti za enoletni depozit pri slovenskih bankah (brez ponudb za nove stranke) so padle pod dva odstotka.
Kdor je pripravljen zamenjati banko, lahko pri Unicredit banki dobi za enoletno vezavo dobi tri odstotke, prav tako pri Gorenjski banki, kjer triodstotno obrestno mero ponujajo za vezavo od 13 mesecev do dveh let. Sparkasse novim strankam za enoletno vezavo ponuja 2,3 odstotka, za krajši vezavo do 120 dni pa 2,70 odstotka.
"V prihodnjem obdobju nameravamo, skladno z ustaljeno dosedanjo prakso, ponudbo obrestnih mer za vezane vloge aktivno prilagajati razmeram na trgu. Te so odvisne od gibanja inflacije, odločitev in ravnanja ECB, ravnanja konkurence ter prav tako od lastnih ocen in potreb banke same," pravijo v BKS Bank, ki pri nas posluje kot podružnica avstrijske banke.
Razmislite o krajši vezavi
Navadno je bil naš nasvet, da pred vezavo preverite, ali je obrestna mera za vezavo 12 mesecev in en dan ali 13 mesecev višja kot vezava za 12 mesecev. Zdaj je smiselno preveriti tudi obratno. Pri OTP banki je tako obrestna mera za 12-mesečno vezavo 1,80 odstotka, za 13-mesečno vezavo pa le 0,01 odstotka. Pojasnili so še, da s 1. januarjem ne pričakujejo sprememb obrestnih mer. Novim strankam pa ponujajo posebej ugodno sklenitev polletnega depozita.
DBS za daljšo vezavo ponuja več, enoletna vezava prinaša 1,60-odstotne obresti, vezava nad eno leto pa 1,90-odstotne obresti.
Podobno je pri Unicredit banki, kjer je vezava do 365 dni obrestovana z enoodstotnimi obrestmi, vezava nad 12 mesecev in do 36 mesecev pa z dvoodstotnimi obrestmi. Sklenitev v spletni banki prinaša 0,1 odstotne točke višje obresti. Novim strankam do konca leta ponujajo en depozit v višini do 50 tisoč evrov in za največ 12 mesecev po obrestni meri tri odstotke.
Tudi Addiko novim strankam ponuja akcijsko ponudbo depozita s krajšo ročnostjo od enega leta, za vezavo od 91 do vključno 180 dni ponujajo 2,15-odstotno obrestno mero.
Pri NLB je vezava za 13 mesecev obrestovana bolje kot vezava za eno leto (0,75 odstotka v primerjavi z 1,80 odstotka).
"V NLB vseskozi pozorno spremljamo trg, razmere na finančnih trgih in se na podlagi skrbnih analiz odločamo za morebitne prilagoditve naše ponudbe, ob tem pa si prizadevamo, da strankam vselej ponujamo konkurenčno ponudbo," odgovarjajo na vprašanje, ali bodo obrestno mero znižali.
Od aprila so vse banke razen OTP znižale obrestne mere, Unicredit pa je svojo ponudbo celo zvišal in je zdaj z redno ponudbo med ugodnejšimi bankami.
To ponujajo neo banke
Trgovalna platforma Trade Republic za neinvestiran denar na klirinškem računu, ki je odprt pri eni od evropskih bank in tako del jamstvene sheme, ponuja enako obrestno mero, kot jo bankam ponuja ECB. Od 18. decembra je to tri odstotke. Denar pri tem ni vezan.
Revolut ponuja možnost vlaganja denarja z računa v denarne sklade (Flexible Cash Funds), pri čemer denar ni vezan, prav tako pa ne sodi v jamstveno shemo. Trenutno so letne obresti 2,25 odstotka. N26 uporabnikom brezplačnega paketa ponuja varčevalni račun (Instant Savings) z obrestnim 1,3 odstotka, pri paketu za 16,90 evra na mesec pa je obrestna mera 2,5-odstotna.
janez.zalaznik@styria-media.si
Kdo sploh daje denar v depozite po teh obrestnih merah? Vse kar je letna donosnost nižja od letne inflacije + nek soloden pribitek, je stran vržen denar.
Malo gor, malo dol, pa precej levo pa spet malo proti desni, vsi pijani od zmagoslavja, ker smo si tako hitro našli nove gospodarje, da skrbijo za nas. Namesto para Beograd&SZ imamo Bruselj&ZDA. Ja, pa stare težave, o katerih pa… ...prikaži veča se danes vsaj sme govoriti, kaj več pa tudi ne. No, tudi to je nekaj, v prihodnjih tisoč letih pa bomo že nekako prišli tudi do rešitev.
Berem novice in se sprašujem s kom imamo vojno, kdaj se je začela in kdo jo je v SLO in EU odobril? Parlamenti držav? Sicer pa zadnje sankcije že kažejo zobe, v padcu evra in dodatnem nižanju gospodarske rasti..., kajne?