Slovenija
35 ogledov

"Zgodila se nam je javnofinančna katastrofa"

Novice: Sloveniji iz Bruslja 286 milijonov evrov manj denarja - Evri Shutterstock
Odloženo sprejemanje fiskalnega pravila bo imelo negativne posledice na slovenske javne finance, so prepričani na Inštitutu Jožeta Pučnika in v Zboru za republiko.

Dogovor predstavnikov parlamentarnih strank o odložitvi sprejemanja fiskalnega pravila na jesen Bernard Brščič iz Inštituta Jožeta Pučnika vidi kot neuspeh. "Zgodila se nam je javnofinančna katastrofa, ki jo zaznavajo tudi mednarodni trgi," meni.

Pojasnjuje, da "nekatere stranke ne uvidijo zagatnosti ekonomskega položaja", in opozarja, da je Slovenija izgubila kredibilnost na mednarodnih finančnih trgih.

Po njegovih besedah moramo zato spremeniti način vodenja fiskalne politike. Kot pravi, je prvi del te naloge vlada že opravila s sprejetjem zakona za uravnoteženje javnih financ, zaradi katerega si lahko obetamo razpolovitev proračunskega primanjkljaja.

Drugi del naloge pa je, kot pojasnjuje, vpis fiskalnega pravila v ustavo. To sicer po njegovih ocenah ne bi bila odrešitev, bi pa pomenilo signal mednarodnim trgom, da Slovenija izvaja radikalen obrat v fiskalni politiki. "Prepričan sem, da bi mednarodni finančni trgi v doglednem času to nagradili," pravi Brščič. Z odložitvijo tega na jesen se bo po njegovih besedah to zavleklo in tako se lahko že jeseni znajdemo na robu plačilne nesposobnosti.

Jeseni bo pestro

Tako kot Brščič tudi Matej Avbelj iz Zbora za republiko poudarja, da je fiskalno pravilo treba zapisati v ustavo, saj se je država k temu zavezala. Na navedbe nekaterih, da bi lahko pravilo vpisali tudi v ustavni zakon, Avbelj odgovarja, da pri nas takšnih zakonov nimamo.

Kot napoveduje, nas jeseni čakata še dve pomembni vprašanji. Eno je ustavna presoja varčevalnega zakona, na katerega se "napad" ni zgodil s strani tistih, ki so prikrajšani, ampak ga napadajo določene privilegirane skupine, je dejal. Sprašuje se, ali bo ustavno sodišče omogočilo reforme v družbi ali jih bo preprečilo.

Prav tako pa bo jeseni po njegovih besedah odprto vprašanje odnosov med Slovenijo in Hrvaško. Avbelj opozarja, da nekateri Slovenijo vidijo kot tisto, ki postavlja blokado Hrvaški pri vstopu v EU. Poudarja pa, da tu ne gre za "nagajanje", temveč da mora Slovenija vztrajati pri spoštovanju mednarodnih obveznosti in izpolnjevanju zavez, ki jih je dala Hrvaška.

Naj si sprte strani sežejo v roko

Boštjan M. Turk iz Zbora za republiko je na novinarski konferenci stanje v državi primerjal z olimpijskimi igrami, za katere po grški tradiciji velja, da med njimi utihne orožje in si sprte strani sežejo v roke. Prav to po njegovih besedah potrebujemo tudi v Sloveniji.

Komentarjev 13
  • Oseba_ 09:23 27.julij 2012.

    ma kaj me briga kaj je Slov. beseda..marsikaj ni, ja in ? Dejstvo je, da je država v krizi, ker jo vodijo osebe, ki niso prave za to

  • Fulmmer 08:13 27.julij 2012.

    SSKJ: aerodróm -a m (ọ̑) prostor za vzletavanje in pristajanje letal; letališče: civilni, vojaški aerodrom . Aja, pa Jugoslavija smo zmeraj pisali z veliko začetnico....

  • graff 08:03 27.julij 2012.

    http://politicalvelcraft.org/2012/06/27/german-police-officers-take-off-helmets-marched-with-german-citizens-against-rothschild-european-central-bank/