Slovenija
69656 ogledov

Na dopust gremo, kje so zdaj ti novi turistični boni?

poletje 2020 slovenska obala
1/2
Saša Despot
Poslanci danes o turističnih boni, možno jih bo uporabiti za precej širši spekter storitev kot prejšnje.

Poslanci državnega zbora bodo danes začeli razpravo o interventnem zakonu o ukrepih za pomoč gospodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije covida-19, ki ureja tudi razdelitev novih turističnih bonov.

Zakon predvideva 243,5 milijona evrov pomoči za turizem in povezane panoge, ki jih je epidemija najbolj prizadela. Eden od ukrepov so novi boni. Polnoletne osebe bodo upravičene do bona v višini 100 evrov, mlajši od 18 let pa do bona v višini 50 evrov, unovčili pa ga bodo starši ali zakoniti zastopniki. 

Bon bo prenosljiv med sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena (stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki), med zakonci, zunajzakonskimi partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter med otroci in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši. 

Bon se ne šteje v dohodek pri uveljavljanju pravic po predpisih, ki urejajo pravice iz javnih sredstev. 

Veliko več možnosti za unovčenje bona

"Bone bo mogoče unovčiti v 26 različnih dejavnostih, vsak ga bo lahko pokoristil," pravi državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc.

Možnosti za uporabo bona bodo tokrat precej širše, kot so bile pri izdaji prvih turističnih bonov, sprejeli ga bodo lahko ponudniki, ki izvajajo naslednje dejavnosti: sladkovodno ribištvo, trgovina na drobno v specializiranih prodajalnah s knjigami, obratovanje žičnic, gostinske nastanitvene dejavnosti, strežbo jedi in pijač. Prav tako bomo bon, če bo zakon sprejet v tej obliki, lahko uporabljali za nakup kinematografskih vstopnic, najem ali zakup lahkih motornih vozil, najem ali zakup športne opreme in vodnih plovil. 

Z bonom tudi v živalski in botanični vrt

Bon bomo lahko unovčili pri potovalnih agencijah, na razstavah, sejmih, izobraževanjih, izpopolnjevanjih in usposabljanju na področju športa in rekreacije, v muzejih, na kulturnih prireditvah, v botaničnih in živalskih vrtovih, v fitnesih in zabaviščnih parkih ter v smučarskih centrih ter turističnih kmetijah. 

Bone bo mogoče unovčiti do konca leta, vlada pa lahko njihovo veljavnost podaljša še za pol leta.

Ponudnik ne sme zaračunati višje cene

Zakon predvideva tudi, da v primeru plačila storitve z bonom, ponudnik ne sme zaračunavati višje cene, kot v primeru plačila z drugimi plačilnimi sredstvi. Prav tako niso dovoljene posebne, ločene ponudbe paketov z boni, temveč se morajo boni obravnavati kot plačilno sredstev za storitve po običajnem ceniku ponudnika storitev. Ponudnik storitve pa lahko določi najnižji možni znesek za koriščenje bona za posamezno opravljeno storitev. 

Bon bo mogoče izkoristiti tudi v več manjših zneskih in pri različnih ponudnikih storitev, a v skupni vrednosti do največ 100 evrov oziroma 50 evrov.

Glasovanje o zakonu bo jutri, zakon pa bo v veljavo stopil dan po objavi v uradnem listu. 

Poleg bonov še druge pomoči

Podjetjem s področja turizma, gostinstva, industrije srečanj, športa in kulture bo država pomagala tudi tako, da jim bo ponudila pomoč za financiranje regresa za letni dopust za leto 2021. Ta bo znašala 1024 evrov na zaposlenega, do nje pa bodo upravičeni tisti, ki so se za opravljanje dejavnosti registrirali najpozneje do 31. maja letos ter beležijo več kot 20-odstoten upad prometa.

Posebej za organizatorje prireditev, koncertov in sejmov je predvideno povračilo stroškov zaradi odpovedi ali omejene izvedbe dogodka. Upravičenci bodo prejeli povrnjenih 80 oz. 60 odstotkov nastalih stroškov, če presegajo 10.000 evrov, in sicer od avgusta do konca leta.

Posebej za organizatorje prireditev, koncertov in sejmov je predvideno povračilo stroškov zaradi odpovedi ali omejene izvedbe dogodka. Upravičenci bodo prejeli povrnjenih 80 oz. 60 odstotkov nastalih stroškov, če presegajo 10.000 evrov, in sicer od avgusta do konca leta.

Za čas od uveljavitve zakona do konca leta pa je predvideno povračilo 25 odstotkov stroškov, porabljenih za produkcijo filmov in avdiovizualnih del.

Za imetnike vodne pravice za kopališča predlog zakona prinaša oprostitev plačila vodnega povračila v letošnjem prvem polletju, žičničarjem, ki del letošnje smučarske sezone niso smeli obratovati, pa delno povračilo izpada prihodkov od prodanih vozovnic.

V novi interventni zakon bo zapisan tudi 20 milijonov evrov težak ukrep za celotno gospodarstvo, in sicer podaljšanje subvencioniranja skrajšanega delovnega časa še vsaj do konca septembra. Ta ukrep imajo podjetja na voljo od lanskega junija in se je v skladu z veljavno protikoronsko zakonodajo v torek iztekel.

V opoziciji so si želeli podaljšanja še nekaterih ukrepov, ki so se že iztekli, med njimi subvencioniranja začasnega čakanja na delo doma ter mesečnega temeljnega dohodka za samozaposlene. Toda ti predlogi niso dobili zadostne podpore.

Pravnica DZ: Te rešitve niso povezane z epidemijo

Vlada je v predlog zakona vključila še nekatere rešitve, glede katerih je pravnica državnega zbora opozorila, da ni jasno, kako so povezane z epidemijo. Med njimi so denimo podaljšanje veljavnosti osebnih izkaznic, ki jim je potekla veljavnost od 29. marca lani, začasna možnost porabe sredstev iz sklada za vode tudi za financiranje izvajanja javnih gospodarskih služb, podaljšanje veljavnosti rudarskih pravic ter možnost nedeljskega odprtja trgovin na letališčih.

Pol lanskih bonov še neporabljenih 

Prebivalci Slovenije so doslej unovčili za dobro polovico, natančneje 50,2 odstotka vseh turističnih bonov, ki jih je lani država uvedla kot obliko pomoči turističnemu gospodarstvu po epidemiji covida-19. Obenem je izkoriščene nekaj manj kot 41 odstotkov vrednosti bonov.

Po podatkih Finančne uprave RS (Furs) je bilo od začetka unovčevanja turističnih bonov 19. junija lani do zdaj unovčenih skoraj 1,028 milijona bonov v skupni vrednosti 146,01 milijona evrov. Skupaj je sicer izdanih 2,047 milijona turističnih bonov v skupni vrednosti 356,86 milijona evrov. To pomeni, da je izkoriščenih 50,2 odstotka bonov in 40,9 odstotka njihove vrednosti.

Rezerviranih je še 13.028 bonov v vrednosti 1,89 milijona evrov, so dodali na Fursu. Podrobnejših podatkov o tem, kje prebivalci letos najraje unovčijo svoje bone, na finančni upravi nimajo.

Komentarjev 23
  • Isela_Hodges 11:11 07.julij 2021.

    Google plačuje dobro plačo od doma od 4500 do 6000 dolarjev na teden, kar je neverjetno pred letom dni, ko sem bil brezposeln v strašnem gospodarstvu. tukaj sem začel ..... >>>>>>> 𝐖𝐰𝐰.𝑬𝒓𝒐𝑷𝒓𝒐𝒇𝒊𝒕.𝐜𝐨𝐦

  • sam1 11:04 07.julij 2021.

    Spet bodo boni za porabo za štirimi stenami svojih prebivališč,saj vlada skuša spremeniti zakon tako,da nas bodo lahko navijali brez omejitev....

  • antivakcinar. 09:17 07.julij 2021.

    https://www.youtube.com/watch?v=djumwYqRQFo&t=189s