Šport > Nogomet
4182 ogledov

Nogometni svet na nogah zaradi Fife: "Prodali ste dušo!"

Infantino Profimedia
Nad Mednarodno nogometno zvezo (Fifa) se zgrinjajo hude kritike po izboru bodočih organizatorjev svetovnih prvenstev.

Delegati Mednarodne nogometna zveze (Fifa) so na kongresu v Zürichu potrdili organizatorje svetovnih prvenstev letih 2030 in 2034. Prvega od dveh omenjenih športnih spektaklov bodo družno gostili Maroko, Portugalska in Španija, drugega pa Savdska Arabija, ki je bila edini kandidat za leto 2034.

Odločitev delegatov, ki so prireditelje bodočih tekmovanj namesto z volilnimi lističi izbirali kar z aplavzom, je naletela na ostre kritike širše nogometne javnosti.

Savdska Arabija sicer že dlje časa krepi svojo vlogo v svetovnem športu, zahvaljujoč ogromnim naložbam, globalnemu sponzorstvu in veliki mreži športne politike. 

Abdulaziz bin Turki Al-Faisal | Avtor: Epa Savdski minister za šport Abdulaziz bin Turki Al-Faisal. Epa

Država, ki se vseskozi srečuje z očitki o hudih kršitvah človekovih pravic, je v zadnjih letih organizirala več odmevnih športnih dogodkov in v svoje klube privabila nekatera zvenečna športna imena. Najslavnejši med njimi je seveda Cristiano Ronaldo, ki ima kot napadalec Al Nassra kar 215 milijonov dolarjev letne plače.

Glede na študijo pobude "Play the Game" danskega inštituta za športne študije je Savdska Arabija podpisala več kot 900 sponzorskih pogodb v svetovnem športu. Približno tretjino poslov je plačal savdski javni investicijski sklad Pif. Tega so ustanovili, piše nemška tiskovna agencija dpa, posebej za izvajanje Vizije 2030 in naj bi imel 650 milijard evrov. A hkrati je kraljevina deležna kritik. Organizacije za človekove pravice vedno znova kritizirajo stanje človekovih pravic v Savdski Arabiji. Zadnje poročilo organizacije Human Rights Watch z naslovom Umri najprej in plačal ti bom pozneje obsoja prisilno delo, krajo plače, delo v ekstremni vročini in pomanjkanje pravne zaščite med delavci migranti. Kot pišejo pri dpa, bo vse to najverjetneje pripeljalo do tega, da bo SP 2034 polno daljnosežnih zakonskih kršitev. Fifa je v svojem ocenjevalnem poročilu odgovorila, da bi SP čez deset let lahko služilo kot "katalizator za nekatere tekoče in prihodnje reforme" in da je "Savdska Arabija zavezana k spoštovanju širokega nabora standardov glede vprašanj človekovih pravic".

Ob vsem tem niti ni presenetljivo, da so nekateri po razglasitvi Savdske Arabije za gostiteljico SP 2034 oznanjali "smrt nogometa". Izbor Savdske Arabije je močno odmeval v številnih medijih širom sveta, kjer so se vrstili kritični zapisi na račun Fife in njenega predsednika Giannija Infantina

Infantino | Avtor: Profimedia Profimedia

"Fifin groteskni priklon Savdski Arabiji. Najbolj strahopetna razprodaja v zgodovini športa - na skrivaj, z aklamacijo in brez kančka neodvisnega nadzora," so zapisali pri britanskem The Telegraphu. 

"Brezsramnost Fifinih dejanj se je znova pokazala v Zürichu z demonstracijo prezira do upravljanja, demokracije, ljubezni, upanja in zdrave pameti." - The Guardian

"Nov svetovni red: potrjeni gostitelji naslednjih dveh SP. Leta 2030 na treh celinah, leta 2034 pa v savdski puščavi," so na dejstvo, da je savdska kandidatura dobila odlično oceno, čeprav kopica objektov sploh še ni zgrajenih, opozorili pri The Sunu.

Šport: Nove spremembe za transspolne športnike, oglasila se tudi Fifa - Fifa logo zaščitni znak Sporen izbor Šport Določeni organizatorji naslednjih SP, Fifa podobno kot v času Blatterja

"Nagrada za organizacijo SP 2034 je nedvomno največja zmaga v prizadevanjih Savdske Arabije, da bi postala vodilna blagovna znamka v športu, kar pa kritiki vidijo zgolj kot poskus prikrivanja mnogih kršitev na področju človekovih pravic. Da je vse skupaj neizbežno, je postalo očitno, ko je predsednik Fife Gianni Infantino prosil delegate državnih zvez, naj glasujejo z aklamacijo, to je z dvigovanjem rok ali aplavzom, namesto s tradicionalnimi glasovnicami." - The Independent

"Prihodnost nogometa nas na leteči preprogi naftnih dolarjev vodi proti Savdski Arabiji." - Gazzetta dello Sport

"Savdska Arabija ostaja absolutna monarhija, k izvaja smrtno kazen in omejuje svobodo izražanja, toda ženske lahko zdaj vozijo in delajo ter jim celo ni treba naokrog hoditi v celoti prekrite s tančico." - Corriere dello Sport

"Fifa je prodala svojo dušo za savdske milijarde. Grd dan za čudovito igro." - USA Today

Pri španski Marci so poudarili, da bo prvenstvo v Savdski Arabiji prvo v zgodovino, na katerem se bo kar 48 reprezentanc merilo v samo eni državi. Kritični so bili tudi novinarji norveškga VG-ja, ki so med drugim zapisali, da se je "večina držav članic zadovoljila z vlogo marionete v vse bolj avtoritarnem režimu Giannija Infantina."

"Tam je nafta, tam je denar, in tja gre tudi nogomet," piše švedski Aftonbladet in dodaja, da je bil proces odločanja pri izboru Savdske Arabije "pohitren in skorumpiran".

"Infantino je uspel Fifo v celoti podrediti svojim potrebam za uresničitev sanj, da bi postal svetovna velesila. V Valaisu rojeni funkcionar je razvil naklonjenost do avtokratov, kot so putini in trumpi tega sveta, in celo katarskega emirja Mohammeda bin Salmana. Privlači ga denar, kar je že večkrat dokazal." - Tagesanzeiger

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 3
  • dr3k 07:11 13.december 2024.

    LAhko jokate kolikor hočete, ampak dokler se ne bodo same ekipe temu uprle, se bo to sranje še naprej nadaljevalo. Ni kriva FIFA, krive so ekipe ter tudi navijači, ki so tako veselo do konca zapolnili vse štadione v Katarju.

  • Avatar CenzorskePičke
    CenzorskePičke 02:20 13.december 2024.

    FAFA je leglo korupcije že od pamtiveka

  • dare326 21:53 12.december 2024.

    Vse je denar in vse je v reklamah. Naftarji so z naftnimi $ pokupili vse bolj in manj prestižne znamke, ki jih tržijo čez nogomet. Reklame, ki se pojavljajo med tv prenosi, prinašajo ogromne dobičke, ker je navijaški trg ogromen. ...prikaži več Vsi pred TV, stadioni polni in polne denarnice istih lastnikov prestižnih znamk, kot klubov. Kruha in iger za igro, ki ima tako malo pravil, da jo vsi razumejo.

Sorodne novice