Šport > Nogomet
537 ogledov

Nova pravila tudi v slovenskem prvenstvu

Maribor Olimpija večni derbi
Konec tedna se bo začela sezona 2019/20 v Prvi ligi Telekom Slovenije.

Devetindvajseta sezona se bo začela v soboto s tekmama Tabor Sežana - Aluminij (18.00) in Maribor - Triglav (20.15). V nedeljo bodo na sporedu še obračuni Bravo - Olimpija (17.45), Celje - Mura (19.00) in Domžale - Rudar (21.00).

Delno delegiran žreb je 21. junija določil, da bo prvi večni derbi med Mariborom in Olimpijo na sporedu 27. julija v Mariboru (3. krog), drugi bo 28. septembra v Ljubljani (12. krog), tretji 7. decembra v Mariboru (21. krog) in zadnji 4. aprila v Ljubljani (30. krog). Klubi bodo znova igrali po štirikrožnem sistemu, skupno bo 36 krogov. Jesenski del se bo končal z 22. krogom 14. decembra, spomladanski se bo začel 22. februarja, zadnji krog pa bo na vrsti 16. maja 2020.

V tem plesu bo prvi favorit Maribor, a vsi trenerji poudarjajo, da bo liga zahtevnejša, bolj izenačena in bolj zanimiva kot minula. "Dejansko ne morem gledati tako, da imamo le enega tekmeca za naslov. Tako imenovane majhne tekme nosijo točke in te bo težje osvajati, glede na to, da so vsi tekmeci zahtevni, da ekipe, trenerji in klubu delajo bolje. Tako da bomo imeli v prvenstvu devet tekmecev," je dejal strateg Maribora Darko Milanič.

Kar zadeva sojenje, pa so z junijem v veljavo stopila nekatera nova pravila, ki jih je marca sprejel mednarodni odbor za nogometna pravila (Ifab). Teh se bodo držali tudi v slovenskem prvenstvu.

Ena izmed sprememb je ta, da mora igralec, ki je zamenjan, igrišče zapustiti po najbližji poti, po novem bodo tudi uradne osebe ob neprimernem obnašanju prejele rumeni ali rdeči karton, tako kot to velja za igralce.

Andrej Žnidaršič NK Domžale NK Celje | Avtor: Profimedia Glavni sodnik na srečanju med Domžalami in Celjem je bil Andrej Žnidaršič. Profimedia

Ne bo več niti zahteve, da mora žoga zapustiti kazenski prostor, preden lahko z njo igra kateri od igralcev.

Pri sodniškem metu ne bo več borbe za žogo, ampak bo sodnik žogo spustil enemu igralcu, vsi ostali pa morajo biti od njega oddaljeni vsaj štiri metre. Žoge tako ne bodo vračali tekmecem.

Posebna zgodba je igranje z roko. Namerno igranje z roko ostaja prekršek, ob tem pa bodo kaznovali igralca tudi v primeru, če je roka nad višino ramena, če se naredi večjega s tem, ko je roka stran od telesa, če neposredno doseže zadetek z roko (čeprav nenamerno) in če si je z roko (čeprav nenamerno) pridobil posest žoge in je nato dosegel zadetek ali pripravil priložnost za gol.

Igralec pa ne bo kaznovan, če se žoga odbije od njegovega telesa ali telesa drugega igralca, ki je blizu, saj se v tem primeru ni mogoče izogniti stiku z žogo, ter v primeru, če žoga v roko zadane igralca, ki pade in ima roko kot oporo med telesom in tlemi (če pa je ta iztegnjena, se kaznuje).

Sprememba je tudi ta, da bo sodniški met tudi pri tem, ko žoga zadene sodnika in posledično nasprotna ekipa pride v priložnost za gol ali ga celo doseže.

Še ena sprememba pa je pri postavljanju živega zidu. Če braneča se ekipa postavi v živi zid tri igralce ali več, morajo biti nogometaši napadalne ekipe od teh oddaljeni najmanj en meter.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice