Francoski minister za notranje zadeve Laurent Nunez je danes povedal, da je policija v nemirih, ki so izbruhnili konec tedna po zmagi pariškega PSG v nogometni ligi prvakov na finalu v Budimpešti, v Franciji aretirala skoraj 900 ljudi.
"Imeli smo več kot 890 aretacij. Skupno je to 45 odstotkov več kot lani," je za radiotelevizijo France Inter povedal Nunez in dodal, da je bilo v izgredih navijačev ranjenih skoraj 180 policistov.
Praznovanja so zaznamovali spopadi med mladimi in policijo v Parizu in drugih mestih, požigi avtomobilov in plenjenje trgovin.
V nedeljo zvečer je predsednik Emmanuel Macron sprejel nogometaše PSG v Elizejski palači. Čeprav je dejal, da je PSG "izjemen ponos" za Francijo, je obsodil "neopisno" nasilje.
Dodal je, da je država "naveličana" nasilja. "Dovolj imamo. Dovolj!" je dejal Macron.
"To ni nogomet, to ni šport, to ni tisto, kar imamo radi," je poudaril in obljubil: "Do tistih, ki smo jih aretirali, bomo neusmiljeni."
Množični izgredi v Franciji so zasenčili drugo zaporedno zmagoslavje PSG v ligi prvakov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izgredniki so uporabljali pirotehnična sredstva, s katerimi so obmetavali tudi pripadnike policijskih in varnostnih sil. Skupaj so oblasti za zagotavljanje javnega reda in miru mobilizirale 22.000 policistov, od tega 8000 v Parizu.
Policija je v francoski prestolnici ostala v visoki pripravljenosti tudi za slovesno parado in mimohod pariškega kluba.
Več deset tisoč navijačev z zastavami se je znova zbralo na ulicah, da bi si ogledali parado ekipe od pariškega letališča Charles de Gaulle do trga Champ-de-Mars v senci Eifflovega stolpa.
Nogometni navijači so največji debili in nasilni izmečki.
Jasno je, kako se človek mora obnašati, kaj ni dovoljeno, kake so sankcije. Huligani čakajo, da pride dogodek, ki jih bo dovolj aktiviral, da se lahko "skrijejo" v masi. Problem je, ker je težko te izgrede s policijo obvladovati in… ...prikaži več takoj identificirati kršitelje. Avtomatska prepoznava obrazov bi nekoliko pomagala, da se ljudi tega odvadi.
Nori folk si daje duška po in ne med tekmo.