Šport > Nogomet
4 ogledov

Po poteh Bojana Prašnikarja

Cottbus bije trd boj za obstanek med najboljšimi. Žurnal24 main
Ekipa spletnega portala zurnal24.si bo v Cottbusu obiskala nekdanjega selektorja Bojana Prašnikarja, ki bo ta konec tedna svoje varovance vodil na srečanju proti velikemu Bayernu iz Münchna.
 
 

Če sem iskren, sem od Bundeslige pričakoval več. V sami igri pa sem zaznal nekaj slabosti, katerih nisem pričakoval, predvsem v tehničnem smislu.

Bojan Prašnikar

 
Ekipa zurnala24.s i bo v nemškem Cottbusu obiskala edinega Slovenca, ki si služi kruh v enem izmed najmočnejših nogometnih prvenstev v evropi - nemški Bundesligi . Bojan Prašnikar je v Nemčijo prišel kot nepopisan list, vendar pa je navkljub dejstvu, da se njegov Energie Cottbus še vedno krčevito bori za obstanek med najboljšimi, trener iz Šmartnega ob Paki dokazal, da tudi Bundesligi lahko ponudi svoje bogato nogometno znanje in izkušnje. Enega izmed najbolj uglednih slovenskih nogometnih strokovnjakov bomo obiskali v njegovem delovnem okolju v Cottbusu, kjer od konca septembra lanskega leta sedi na trenerskem stolčku moštva Energie Cottbus.

Bojan Prašnikar je na klopi Cottbusa nanizal nekaj odmevnih zmag. © Action Images

 
Moštvo Energie Cottbus je ob Hansi iz Rostocka edini nemški prvoligaš, ki prihaja iz območja nekdanje Nemške demokratične republike . Čeprav so v preteklosti v vzhodni Nemčiji vzgojili celo vrsto izvrstnih nogometašev, med katerimi velja še posebej izpostaviti dobitnika Zlate žoge v letu 1996 Matthiasa Sammerja , klubski nogomet nikoli ni bil dorasel tekmecem iz bolj razvitega zahoda. Najbolj slavni moštvi iz tega dela Nemčije, Leipzig in Dynamo Dresden , se že vrsto let borita z hudimi finančnimi težavami, njuni mesti v Bundesligi pa sta tako bolj ali manj uspešno zapolnila Hansa iz Rostocka in Prašnikarjev Cottbus . Mesto Cottbus z nekaj več kot 100.000 prebivalci se nahaja v zvezni deželi Brandenburg blizu poljske meje, od prestolnice Berlina pa ga loči le dobrih 120 kilometrov. Životarjenje v letih po koncu druge svetovne vojne, ko so mednarodne sile Nemčijo razdelile na zahodni "kapitalistični" in vzhodni "socialistični" del so vidne še dandanes, pa čeprav se je življenjski standard po ponovni spojitvi obeh dežel leta 1989 precej dvignil. Cottbus, ki je sicer tudi eno izmed kulturnih središč lužiških Srbov , ima namreč dokaj visoko stopnjo brezposelnosti (okoli 20 odstotkov), mesto pa še dandanes trpi za visoko stopnjo migracije prebivalstva, ki še vedno svojo srečo in lov za boljšim zaslužkom praviloma išče na precej bolj premožnem zahodnem delu države.

Letos je častna članica kluba postala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. © Action Images

 
 

Angela Merkel častna članica kluba

Sredi februarja je Prašnikarja in nogometaša Cottbusa obiskala nemška kanclerka Angela Merkel, ki je tedaj tudi postala častna članica kluba.

Pomembno vlogo ambasadorja mesta v Nemčiji pa tudi v Evropi tako opravlja nogometni klub Energie Cottbus. Klub ima svoje zametke že v dvajsetih letih minulega stoletja, kot Energie Cottbus pa se je prvič pojavil leta 1963, ko je bil tudi uradno ustanovljen. Tri leta kasneje se je nogometna frakcija športnega kluba odcepila in nastopala samostojno pod okriljem in sponzorstvom lokalnega premogovnika. Cottbus v ligah nekdanje NDR nikoli ni igral posebej vidne vloge, vzpon kluba pa se je pričel v drugi polovici devetdesetih, ko se je prvič uvrstil v drugo nemško ligo. Leta 2000 je Cottbusu uspel zgodovinski dosežek z uvrstitvijo v Bundesligo , kjer je vztrajal kar tri sezone, tedaj pa je postal prvi nemški klub, ki je srečanje domačega prvenstva začel z enajstimi tujimi nogometaši. Prav raznolikost igralske zasedbe je še dandanes eden izmed simbolov kluba, ki ima tudi v letošnji sezoni nogometaše zbrane z vseh vetrov: za Cottbus namreč nastopa le 10 nemških nogometašev, a ti v moštvu igrajo bolj ali manj obrobno vlogo. Bojan Prašnikar na klopi poveljuje pisani zasedbi, ki se razprostira vse od Brazilije, Romunije, Danske do številnih dežel nekdanje Jugoslavije - barve Cottbusa v letošnji sezoni namreč brani kar sedem nogometašev iz Srbije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Makedonije.

Klub se je pred pričetkom lanske sezone po triletni odstotnosti vrnil med prvoligaše in lani z 13. mestom in 41 točkami dosegel svoj najboljši rezultat v Bundesligi. V letošnji sezoni vsaj zaenkrat njihov položaj na lestvici ni najbolj rožnat: Tam namreč Cottbus po 23 kolih zaseda zadnje mesto s 17 točkami, vendarle pa bitka za obstanek med najboljšimi še ni izgubljena. Duisburg in Nurnberg imata namreč le točko prednosti, tudi Arminia iz Bielefelda in Hansa pa nista neulovljiva.

 
 

Če sem iskren, sem od Bundeslige pričakoval več. V sami igri sem zaznal nekaj slabosti, katerih nisem pričakoval, predvsem v tehničnem smislu.

Bojan Prašnikar

 
Bojana Prašnikarja bomo obiskali v tednu, ki bo nekdanjemu trenerju Primorja zagotovo za večno ostal v spominu. V Cottbus namreč prihaja najbolj opevano nemško moštvo vseh časov Bayern iz Münchna, ki ima tudi v letošnji sezoni celo kopico zvezdnikov svetovnega formata. Vse razen zanesljivega poraza bi bila seveda prvovrstna senzacija, vendarle pa pri Prašnikarju še kako velja reklo "nikoli ne reci nikoli". Le vprašajte Lyon.

Miroslav Klose je v 6. kolu dosegel tri zadetke ob zmagi Bayerna proti Cottbusu s 5:0. Njegov hat-trick je odnesel trenerja Cottbusa, njegovo mesto pa je le nekaj dni kasneje zasedel Bojan Prašnikar. © Action Images

 
Prašnikar je pred prihodom v Nemčijo priznal, da je bila priložnost prevelika, da bi ja kar tako izpustil iz rok. "V svoji domovini sem dosegel vse, to da sem dobil priložnosti trenirati nemškega prvoligaša, pa je zame pravi izziv," je ob prihodu v Cottbus povedal Prašnikar, ki pa je v zadnjih šestih mesecih doživel že marsikaj. Od tega, da je pred domačimi gledalci premagal četrtfinalista Lige prvakov Schalkeja, do svojih prvih nakupov pa do prijateljske turneje na Kitajskem. Začetno navdušenje in prilaganje novim razmeram je razumljivo že malce splahnelo, Prašnikar pa je pred kratkim celo povedal, da ga je nemški nogomet v določenih segmetnih igre celo malce razočaral. "Če sem iskren, sem od Bundeslige pričakoval več. Kar se tiče organiziranosti, štadionov, navijačev, je vse v najlepšem redu. V sami igri pa sem zaznal nekaj slabosti, katerih nisem pričakoval, predvsem v tehničnem smislu. Nogometaši so neverjetno vzdržljivi in hitri. Toda ta hitrost je koristna le, če se vanjo vključi nogometna žoga, tu se da še veliko izboljšati," je pred tedni povedal Prašnikar. Vsekakor bomo Prašnikarjevo doživljanje nemškega nogometa preverili kar sami, seveda pa bomo za mnenje o edinem slovenskem trenerskem legionarju v enem izmed najmočnejših nogomenih prvenstev na svetu povprašali tudi nogometaše in navijače kluba, ki diha tudi po slovenskih notah.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.