Predsednik Evropske nogometne zveze (Uefe) Aleksander Čeferin je dejal, da si je Damir Skomina zaslužil sojenje v finalu letošnje lige prvakov, da pa je bil še pod večjim drobnogledom kot sicer, saj prihaja iz Slovenije kot on sam. "Nedvomno si je to zaslužil, dolgo dobro sodi. Potrdil sem, da se strinjam z njim, in hvala Bogu ni naredil napake."
"Sodniški komite Uefe ga je predlagal, a formalna odločitev glede glavnega sodnika finala lige prvakov je predsednikova. Če bi bil Anglež, potem ne bi bil noben problem, če bi finale sodil angleški sodnik. A ker sem Slovenec, je bil problem. Sem se zavedal, da bo, če bo storjena kakšna pomembna napaka, šlo potem vse name," je menil Čeferin na Škrabčevi domačiji, kjer v Hrovači pri Ribnici pripravljajo različne tematske večere in srečanja.
Voditelj večera Marjan Dora iz pomurske TV Ideje ga je pobaral, da gotovo podeljuje rojakom odličja z drugačnimi čustvi kot drugim. "Imam poseben odnos do Slovencev, ki igrajo, pa tudi do drugih iz bivše Jugoslavije. Tudi slednji me imajo za svojega predsednika. Drugače je, ko daš medaljo našemu fantu. Tako pač je."
Politike bi radi delili medalje in pokale, ampak Čeferin jim ne dovoli
Politikov ni več ob podeljevanjih. "Razen kraljevih glav, ti pač ne gredo na volitve. A imam vsako leto precej pogovorov na to temo, včasih s kom več zapored, ker bi bili radi navzoči na podeljevanjih. Tedaj se v meni oglasi malo pravnika in vprašam, če želijo videti, da bi jim žvižgali na polnem stadionu, kar se prav lahko zgodi. Potem pa je odgovor jasen, da ne. In končamo."
Včasih so spori tudi bolj ostri. V začetku meseca je tako francoski predsednik Emmanuel Macron napadel vodstvo Uefe, da pripravlja načrte elitnega nogometnega tekmovanja brez izpadanja. "Dejal sem, da je to ob odprtju ženskega nogometnega SP v Franciji nekulturno in da tudi sicer gre za nedopustno vmešavanje politike v šport. Pa še trditev obenem ni resnična," je zatrdil Čeferin.
Čeferin: Stokrat sem to povedal, tega ne bom dovolil
Prvi mož Uefe je zavrnil vsako možnost, da bi pod njegovim vodstvom uvedli sistem elitnih lig po vzoru ameriških. "Prav tako liga prvakov ne bo med vikendi. Stokat sem to povedal, pa se vedno pojavijo in trdijo, da smo to predlagali. Ni pomembna le španska in angleška liga, kdo bo gledal slovensko ali podobne manjše, če bi se kaj takega zgodilo. Vseh 55 držav bo imelo klube v ligi prvakov, le nižje rangirane morajo v kvalifikacije kot doslej."
Čeferin je izpostavil, da zveza, ki jo vodi, obrne šest milijard letno, Mednarodna nogometna zveza (Fifa) pa 1,5 milijarde. Zato je veliko interesov in različnih želja. "A Uefa 250 milijonov letno nameni članicam za solidarnostni sklad, kjer gre del denarja tudi v Španijo, Anglijo, kar je treba ustaviti. Na drugi strani ima denimo angleška liga prenose tudi drugod in tako slovenski ligi jemlje trg, pa za to ne daje ničesar. Na to že nekaj časa pritiskamo, da gre tudi iz največjih lig solidarnostni denar za manjše nacionalne lige."
Tako je zaščitil svojo funkcijo pred sabo
Ne skriva, da gre za dobro plačano službo, ki lahko zleze pod kožo. "Ko sem bil na prvem potovanju kot predsednik Uefe me je rdeča preproga pričakala v Azerbajdžanu. Najvišji predstavniki države te čakajo, kovček pride kar sam v hotel. Veliko je direndaja za navadne smrtnike. In se temu hitro privadiš. Pa gre mimo prvi mandat, pa drugi. Pa si rečeš, zakaj pa ne tretji. Saj si še v polni moči. In kar naenkrat si star 70 let ... Zato sem se odločil za omejitev števila mandatov. Tudi da bi zaščitil funkcijo pred sabo. Kot sem dejal, vsega omenjenega se hitro navadiš."
Vsak četrtek popoldne pride domov v Grosuplje
Prizemlji ga tudi, ker se vsak četrtek popoldne ali zvečer vrne s sedeža Uefe v Grosuplje. "K trem hčerkam, ki jih razvajam in me žena Barbara okara. Prej sem kot odvetnik prihajal domov utrujen. Bil sem več časa sicer prisoten, toda vse skupaj je bilo manj intenzivno in kvalitetno. Lahko se umirim in sem znova običajen državljan države, ki je res najlepša na svetu. Nikjer drugje ne bi želel živeti. Imam tudi zelo dobro mnenje o Slovencih, nikoli doslej denimo nisem čutil nevoščljivosti zavoljo moje funkcije," je pojasnil Čeferin in kot največjo pomanjkljivost navedel tog birokratski aparat.
To je tudi eden od razlogov, da mnogokrat v stikih z res bogatimi ljudmi, milijarderji, nerad pove kaj glede nakupov kakšne firme v Sloveniji. "Če mene vprašajo kaj o tej temi in če rečem da, mislijo, da lahko to res storijo. Potem pa pride birokracija, mediji, razni interesi ter se vse zelo upočasni ali celo ustavi. Verjetno bi lahko več naredil pri odpiranju vrat. Mogoče pa še bom," je ocenil Aleksander Čeferin, katerega brat Rok je bil pred dnevi izvoljen za ustavnega sodnika.
dezurni@zurnal24.si
Google trenutno plačuje od 17.000 do 22.000 dolarjev za delo na spletu od doma. K tej dejavnosti sem se pridružil pred 2 meseci in v prvem mesecu te dejavnosti sem zaslužil 20544 $. Lahko rečem, da se je moje življenje… ...prikaži več popolnoma izboljšalo! Preveri, kaj delam. obisk ...... ⇛⇛⇛⇛⇛⇛⇛ www.WebJob98.Com