Padci in poškodbe so v letošnji sezoni redni spremljevalec tekem svetovnega pokala v alpskem smučanju. Seznam poškodovanih smučarjev in smučark se iz tedna v teden povečuje, kar slabi konkurenco in škoduje ugledu športa.
Zdi se, da ne mine konec tedna, ko se ne bi na belih strminah huje ali lažje poškodoval najmanj en smučar oziroma smučarka. Vprašnje zagotavljanja večje varnosti za tekmovalce tako ostaja ena najbolj perečih tem v svetu belega cirkusa.
Da so spremembe nujne, meni tudi nekdanji zmagovalec skupnega seštevka Aleksander Aamodt Klide, ki je že dlje časa na stranskem tiru zaradi padca na lanskem smuku v Wengnu, kjer je utrpel hudo poškodbe noge in rame. Stvari so se še dodatno zapletle med okrevanjem, zaradi česar bo moral 32-letni Norvežan izpustiti celotno sezono.
Poškodbe so po besedah Kildeja sestavni del smučaja in se jim je kot takim nemogoče povsem izogniti, toda stanje počasi postaja nevzdržno. "Mislim, da postajajo nesrečr in poškodbe vse pogostejše. Občutek imam, da vsak vikend izgubimo vsaj enega ali dva smučarja," je povedal Kilde. Delno je porast nesreč posledica podnebnih sprememb, kjer imajo odločevalci bolj ali manj zvezane roke, več manevrskega prostora pa je po oceni Norvežana na področju tekmovalne opreme.
Pri iskanju razlogov za porast nesreč je težko izpostaviti eno samo okoliščino, čeprav je bilo po padcu Francoza Cypriena Sarrazina prelitega veliko črnila na račun karbonskega golenskega ščitnika, ki omogoča bolj direktno linijo in smučanje na skrajni meji, kar vodi v prekomerno tveganje.
"Razumem, da se uporablja ta zaščita, ker omogoča bolj agresivno smučanje. A najprej moramo poiskati jedro problema. Šele potem bomo lahko zadevo reševali od spodaj navzgor, namesto da začenjamo pri vrhu. O tem smo se že pogovarjali z zvezo, a na neki točki športniki nimamo več besede. Tudi Fis je v težkem položaju, ker ne ve, kaj storiti. Površinski ukrepi nam tukaj ne bodo pomagali," je prepričan Kilde.