Svet
38744 ogledov

Obeta se nova podražitev in to ne majhna

Kava, kavna zrna Profimedia
Cene se bodo še bolj povečale v državah, katerih valute so v primerjavi z dolarjem močno oslabele.

Po navedbah osmih virov iz industrije se pražarne, kot so Lavazza, Illy, Nestle in proizvajalec Douwe Egberts JDE Peet's trenutno pogovarjajo s trgovci na drobno o prenosu stroškov zaradi skoraj podvojitve cen kave arabica v zadnjem letu.

Cene surove arabice so narasle zaradi štirih zaporednih sezon primanjkljaja, saj je zaradi neugodnih vremenskih razmer težje pridelati dovolj občutljivih zrn. Medtem ko pražilci zahtevajo zvišanje cen, se trgovine z živili in supermarketi upirajo in odlagajo podpis novih pogodb o dobavi, tako da je nekaterim že zmanjkalo zalog kave. Eden takih primerov je nizozemska veriga supermarketov Albert Heijn, kjer nekaj časa na policah niso imeli kavnih izdelkov, kot sta Douwe Egberts in Senseo, piše Reuters.

Izdelki so se 20. marca vrnili na prodajne police, a po višjih cenah. "Nakupne cene družbe JDE so se znatno zvišale. Del tega povišanja cen bomo prevzeli, da bodo izdelki ostali dostopni,“ je dejal tiskovni predstavnik podjetja Albert Heijn.

kavna zrna | Avtor: Profimedia Profimedia

Svetovne cene arabice, ki se običajno uporablja za pražene in mlete mešanice, so se letos zvišale za več kot 20 odstotkov, potem ko so lani narasle za 70 odstotkov, saj je Brazilija, proizvajalka skoraj polovice svetovne arabice, utrpela eno od najhujših suš v zgodovini. V povprečju surova zrna predstavljajo približno 40 odstotkov veleprodajne cene vrečke pražene in mlete kave. Če bi se lanski skok cen surovih zrn v celoti prenesel na letošnje leto, bi to pomenilo 28-odstotno povišanje cen za potrošnika, je dejal Reg Watson, direktor raziskav lastniškega kapitala pri nizozemski banki ING. Watson meni, da se bodo cene zvišale za 15 do 25 odstotkov in da bodo na nekaterih trgih potrošniki to povišanje morda občutili naenkrat.

Cene se bodo še bolj povečale v državah, katerih valute so v primerjavi z dolarjem močno oslabele. Med njimi je tudi Brazilija, druga največja svetovna porabnica kave in največja pridelovalka. Po podatkih Reutersa, ki se sklicuje na dokumente, poslane strankam, je velika brazilska pražarna 3 Coracoes 1. marca zvišala cene za 14,3 odstotka, potem ko jih je že januarja zvišala za 11 odstotkov in decembra za 10 odstotkov. Družba 3 Coracoes se ni odzvala na Reutersovo prošnjo za komentar.

Kava, kavna zrna | Avtor: Profimedia Profimedia

Brazilsko združenje pražilcev kave ABIC je dejalo, da je dvig cen v državi strm, saj so se cene surovih kavnih zrn v lokalni valuti v Braziliji lani zvišale za 170 odstotkov. Posledično so se cene na brazilskih trgovskih policah povečale za 40 odstotkov, še več povišanj pa se obeta že ta mesec. "Ljudje že spreminjajo svoje navade. Če so prej doma pripravljali velike termovke za družino in včasih preostanek vrgli v umivalnik, zdaj zmanjšujejo količino odpadkov," je za Reuters povedal predsednik ABIC Pavel Cardoso.

Podatki, ki jih je za Reuters pripravilo podjetje za tržne raziskave Nielsen, kažejo, da se je količina prodane pražene in mlete kave v Severni Ameriki in Evropi, ki sta daleč največji svetovni potrošnici, lani zmanjšala za 3,8 odstotka, medtem ko so se cene zvišale za 4,6 odstotka. Ker se pričakuje, da se bodo cene letos še zvišale, se bo zmanjšanje obsega prodaje še povečalo.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 2
  • Pepe007 08:06 28.marec 2025.

    Postranska stvar, kjer denar ne igra pomembne vloge. Kot bolj ali manj drag hobi. Če imaš denar, ga daš za hobi, če ne, pa si najdeš drugo razvedrilo.

  • rd2dmk2 21:43 27.marec 2025.

    pa da vidim racmana jako kako se bo spravil na brazilijo, ko mu bodo začel težit da poleg jajc se tud kafe ne more kupit ko je teko drago. no poleg carin bo verjetno tud podpisal dekret da se brazilija ...prikaži veča priključi kot 52 država USA in pa da se posekajo sekvoje in začne gojit kava namesto njih, da bo še v USA enako kot v Braziliji, kjer izsekavajo deževni pragozd za monokulture. za vse slovenske kofetarje pa imam nasvet : iztok mlakar - čikorija in kafe