Na jugu Srbije, pri Vlasinskem jezeru, je v četrtek zvečer postalo slabo dveletni deklici. Njeni starši so, ko so videli, da je stanje resno, poklicali nujno medicinsko pomoč kraju Crna Trava, kjer so jim povedali, da dežurna ekipa ne more na teren. V kraju Surdulica so dobili podoben odgovor, in sicer, da "trenutno nimajo vozila, ki bi ga lahko poslali". Staršema so naročili, naj deklico pripeljeta sama.
Deklica je naslednjega jutra, včeraj, v Zdravstvenem centru v Surdulici umrla. Vzrok smrti še ugotavljajo, več bo znanega po opravljeni obdukciji. Še vedno pa se postavlja upravičeno vprašanje, ali ne bi deklica preživela, v kolikor bi ji pravočasno nudili ustrezno pomoč.
Direktorica zdravstvenega doma v Vlasotincu Milena Stanković-Mitrović je primer za srbske medije komentirala, da zdravnik nujne medicinske pomoči iz Crne Trave ni mogel na teren, ker je moral spoštovati protokol. Dodala je, da v tem kraju nimajo nujne medicinske pomoči, da pa zdravniki vedno ustrezno reagirajo, ko gre za nujne primere.
Dodatno je pojasnila, da služba nujne medicinske pomoči nima ustreznega vozila, v katerega bi lahko namestili vso potrebno opremo, imajo le vozilo z nosili, v katerem lahko prevažajo obolelega ali poškodovanega človeka. "Zdravnik, ki je bil dežurni v tem večeru, je delal sam, kot zdravnik ni smel zapustiti zdravstvenega doma. Obstajajo zakonski predpisi, ki jih moramo spoštovati."
Stanković-Mitrovićeva je dodala še, da je Vlasinsko jezero blizu tega zdravstvenega doma in da bi zdravnik "moral reagirati". Izrazila je mnenje, da je zdravnik najverjetneje svetoval staršema, da otroka pripeljeta do najbližje ambulante.
Na samem Vlasinskem jezeru, ki je eden od največjih turističnih središč na jugu Srbije, obstaja le ena ambulanta, ne pa tudi zdravstvena služba s 24-urnim delavnikom.
Primer nesrečne 2-letne deklice sporža številna vprašanja, uveden je bil izredni nadzor.