V ponedeljek bi morali v zagrebškem kliničnem centru operirati otroka. Starši so z otrokom v mesto prispeli nekaj dni pred operacijo. Na dan operacije so otroka v bolnišnici pripravili za poseg, mu dali anestezijo, nato pa se je zapletlo. Sestra instrumentarka je dejala, da stavka, zato operacije ni bilo mogoče izvesti.
"Otrok ima resno diagnozo in bi moral biti operiran. Družina ni iz Zagreba. Prišli so nekaj dni prej in v Zagrebu najeli stanovanje, da je njun otrok lahko šel na program, torej na dogovorjeno operacijo," je za 24sata povedal pomočnik direktorja KBC Zagreb Milivoj Novak. V teku je pridobivanje izjav vseh vpletenih, po besedah Novaka pa je v vsakem primeru nesprejemljivo, da je do tega prišlo. Otroka naj bi v tem tednu operirali.
Po informacijah 24sata je bila odpoved operacije, napovedane za ponedeljek, velik šok tako za otroka kot za njegove starše. "Otrok je bil v operacijski sobi in je že dobil zdravila. Dogovor je bil, da se kljub stavki operacije otrok nadaljujejo in tako bi moralo biti. Ko naj bi se začela operacija, sestra instrumentarka ni hotela sodelovati pri operaciji in otroka so odpeljali nazaj iz operacijske dvorane," jim je potrdilo več virov.
Podpredsednica sindikata: Žalosti me, da se je razvedelo
V stavki, ki poteka, sodeluje veliko sester instrumentark, kar predstavlja težave pri organizaciji dela v bolnišnicah. Vendar naj bi se dogovorili s stavkajočimi, da bo oskrba otrok nemotena.
Sanda Alić, podpredsednica sindikata Zajedno, ki organizira stavko, primera otroka, ki so ga vrnili iz operacijske sobe, ni želela komentirati. "Vsi vpleteni vedo, kaj se je zgodilo, in tega ne smejo izdati. Žalosti me, da se je sploh nekaj objavilo, pa tudi, da so bile objavljene nekatere napačne informacije. Ne vem, kdo je to izdal, ker se o bolnikih, njihovi anamnezi in stanju na splošno ne razpravlja. Zato sem še toliko bolj presenečena, da je prišlo do tega," je dejala. Po njenih besedah naj bi se število stavkajočih povečevalo, stavkali pa bodo do izpolnitve zahtev.
Varuhinja otrokovih pravic Helenca Pirnat Dragičević medtem vpletene poziva, naj ne dovolijo, da bi kateri koli otrok trpel zaradi medsebojnega konflikta in nezmožnosti dogovora med njimi.
Mario Gazić, predsednik Hrvaške zbornice medicinskih sester, je za 24sata izjavil, da je v tem primeru prišlo do neprijetne situacije za bolnike in zaposlene. Po njegovih informacijah naj bi prišlo do nesporazuma med stavkovnim odborom in poslovodstvom bolnišnice. "Upam, da ne bo nikakršnih posledic za otroka. Starši imajo pravico tožiti bolnišnico, ali bo bolnišnica imela podlago za tožbo proti medicinski sestri, ne vem. Stavka je legitimna pravica vsakogar, vendar mora vsak, ki stavka, delodajalca vnaprej obvestiti, katere osebe delajo," je poudaril. Žalosti ga, da se kopja lomijo na otrokovem hrbtu.
Če je to res, je to nesprejemljivo in bi se moralo kazensko preganjati. Odgovorni bi se morali zavedati v kaj se spuščajo, če ekipa ni popolna in, da so otroka že uvedli v anestezijo..Na starših je, da se pritožijo ne… ...prikaži več glede na to, če je komu z zakonom dovoljena pravica protestirati in stavkati. Kje pa so njihova moralna in etična načela in strokovna zaprisega..In, ko vse to pride v javnost je zastrašujoče in nedopustno..