EU. Uradnik EU dobi pravico do starostne pokojnine, ko je tam zaposlen najmanj 10 let. Najvišji znesek starostne pokojnine je 70 odstotkov zadnje osnovne plače, sicer pa se mu glede na delovno dobo izplača 1,9 odstotka za vsako leto. Primer: pokojnina za 10 let delovne dobe znaša 19 odstotkov svoje zadnje osnovne plače.
Povprečen upokojeni evrokrat prejme 5.700 evrov pokojnine, najvišje pa segajo tudi prek 10 tisoč evrov na mesec. Iz pokojninske blagajne Evropske unije (EU) bo letos pokojnino prejemalo 17.471 evrokratov, za njihove pokojnine pa bo iz proračuna EU porabljene 1,2 milijarde evrov, je izračunal britanski Telegraph.
Med upokojenimi uslužbenci pa za zdaj ni Slovencev – smo namreč še premlada članica (v EU od leta 2004). Jih pa v organih EU dela okoli 540.
EU-jevci prej v pokoj
Povprečen uslužbenec EU se upokoji pri 60 letih (upoštevani podatki do lani), kar je slabi dve leti prej od evropskega povprečja. Naj pa poudarimo, da EU državam članicam priporoča dvig starostne meje, medtem ko sami svojih priporočil ne upoštevajo.
"V pokojninski sklad EU članice ne vplačujejo posebej, temveč je ta znesek že vključen v znesku, ki se plačuje v evropski proračun – torej v določenem odstotku, kot to
plačuje vsaka članica," pojasnjuje Irena Brinar iz službe za mednarodno in meduniverzitetno sodelovanje na fakulteti za družbene vede.