Svet
2157 ogledov

Elon Musk: V možgane človeka smo vgradili čip

Neuralink možgani čip
1/5
Profimedia
Milijarder Elon Musk je sporočil, da je njegovo podjetje Neuralink prvič uspešno vsadilo brezžični čip v človeške možgane. "Začetni rezultati kažejo obetajoče živčne impulze in bolnik dobro okreva," je sporočil.

Cilj podjetja je povezati človeške možgane z računalniki in pomagati pri reševanju zapletenih nevroloških stanj. Podobne naprave je vgradilo že kar nekaj konkurenčnih podjetij. BBC je za komentar povprašal podjetje Neuralink, vprašanja je poslal tudi ameriškemu zdravstvenemu regulatorju (FDA).

Maja je FDA Muskovemu podjetju maja izdala dovoljenje za testiranje čipa na ljudeh, s čimer so postavili mejnik. Dobili so zeleno luč za začetek šestletne študije. Pacientom, ki bodo v njej sodelovali, bodo čip kirurško vgradili v del možganov, ki nadzoruje namero gibanja. Čip, ki ga bo namestil robot, bo nato snemal in pošiljal možganske signale v aplikacijo, s ciljem "omogočiti ljudem, da upravljajo računalniški kazalec ali tipkovnico samo z uporabo svojih misli" so sporočili iz Neuralinka.

Musk je na X napovedal, da se bo prvi izdelek podjetja Neuralink imenoval Telepathy. "Želimo biti izjemno previdni in se prepričati, da dobro deluje, preden napravo vstavimo v človeka," je v preteklosti večkrat poudaril Musk.

Pred letom in pol je v govoru pred množico izbranih gostov na sedežu Neuralinka, poudaril hitrost, s katero podjetje razvija svojo napravo. "Na začetku se morda zdi napredek, predvsem kar zadeva ljudi, strašno počasen, a delamo vse, da ga vzporedno v celoti razvijamo," je dodal in poudaril, da bi moral biti teoretično napredek eksponenten.

Neuralink možgani čip | Avtor: Profimedia Profimedia

Musk je dejal, da bosta prvi dve aplikaciji naprave Neuralink namenjeni obnovi vida in omogočenju gibanja mišic tistim, ki tega ne morejo storiti. "Tudi za tiste, ki nikoli niso videli, če so se rodili slepi, verjamemo, da jim lahko omogočimo vid," je dejal.

Na prvi predstavitvi je Neuralink predstavil opico z možganskim čipom, ki je igrala računalniško igrico in pri tem razmišljala sama.

Muskove trdi, da Neuralink razvija čip, ki bi možganom omogočil nadzor kompleksnih elektronskih naprav in sčasoma omogočil paraliziranim ljudem, da ponovno pridobijo motorične funkcije, radi bi naredili tudi napredek v zdravljenju Parkinsonove bolezni, demence in Alzheimerjeve bolezni.

Neuralink možgani čip | Avtor: Profimedia Profimedia

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 16
  • Kmodri_ 15:28 01.februar 2024.

    Posranci že čakajo v vrsti...

  • kapibara 13:48 01.februar 2024.

    S totim programiranjem v glavi, si pa želi živet 200 let.. te že prej odklopijo

  • bobubob 12:10 30.januar 2024.

    Pot v pekel je tlakovana z dobrimi nameni. Ker koristnih idiotov ne manjka.