Evropska unija bi lahko že kmalu prepovedala majhne stekleničke šampona in tekočega mila ter ostalih higienskih pripomočkov v hotelih, vrečke majoneze ali kečapa za eno porcijo, skodelice za smetano za kavo in stale dodatke v lokalih. Predlog zakona vključuje prepoved sadja v penastih pladnjih, prekritih s plastiko. Namesto tega je treba sadje prodajati razsuto z biorazgradljivimi nalepkami, če je to potrebno.
Evropska komisija prav tako želi odpraviti velike dostavne škatle z majhnimi izdelki. Po predlogu zakona bo embalaža v prihodnje smela vsebovati le do 40 odstotkov praznega prostora. Ves embalažni material, ki ostane po teh spremembah, mora biti čim bolj recikliran ali razgradljiv, so dejali komisarji.
Evropska komisarja Frans Timmermans in Virginijus Sinkevičius sta ta predloga podala v predlog zakona za zmanjšanje odpadne embalaže. Predlog prepovedi je del strategije evropskega zelenega dogovora, vseevropskega načrta oziroma svežnja političnih pobud, ki naj bi Evropsko unijo do leta 2050 pripeljale do končnega cilja, podnebne nevtralnosti.
S predlaganimi ukrepi bi se do leta 2030 emisije toplogrednih plinov iz embalaže zmanjšale za skoraj tretjino, kar je enako letnim emisijam Hrvaške. Poraba vode pa bi se zmanjšala za 1,1 milijona kubičnih metrov, napovedujejo v predlogu zakonodaje.
Po začetnih naložbah, potrebnih za prehod, pa naj bi bil pozitiven tudi gospodarski učinek. Če bodo podjetja prihranke prenesla na potrošnike, bi lahko Evropejci v povprečju prihranili skoraj 100 evrov na leto.
Predlog o odpadni embalaži trenutno obravnavata Evropski parlament in Evropski Svet. Načrti Timmermansa in Sinkevičiusa naj bi leta 2040 zmanjšali odpadno embalažo na prebivalca EU za 15 odstotkov v primerjavi z letom 2018. Predlog zakona mora prestati še Evropski parlament in posamezne države članice. Po mnenju opazovalcev bodo trajala vsaj tri leta, da bodo predlagane spremembe uveljavljene.