Gladovna stavka ujetnikov traja že več mesecev in se širi. Zajela je 106 ljudi, od katerih je 45 na seznamu za prisilno hranjenje.
Sodnica Kesslerjeva je razsodila, da ne more ukazati konca tega "bolečega in ponižujočega procesa", ki ga kot kršitev zdravstvene etike in človekovih pravic obsojajo med drugim ameriško zdravniško združenje ter Združeni narodi. Razlog je ta, da je ameriški kongres sodstvu prepovedal vpletanje v dogajanje v Guantanamu.
Vendar je sodnica dodala, da lahko zaplete reši predsednik Obama kot vrhovni poveljnik oboroženih sil ZDA. Pri tem je opozorila na njegov govor, v katerem je nakazal, da mu to, kar se dogaja, ni najbolj všeč. Bela hiša poziva sodnice ni komentirala, Pentagon pa je ponovil, da to delajo iz človekoljubja, saj noče dovoliti samomorov ujetnikov.
Kesslerjeva je odločala v primeru tožbe 41-letnega državljana Sirije Džihada Ahmeda Mustafe Dijaba, ki je v Guantanamu že 11 let, pred štirimi leti pa je dobil zeleno luč za selitev v tujino, vendar ostaja na Kubi. Dijabova tožba je le ena od štirih podobnih, vendar šele prva z razpletom.