Hrvaška centralna banka (HNB) je napovedala zaostritev kriterijev za potrošniške kredite. Omejevanje kreditiranja je del ukrepov za ohranitev stabilnosti finančnega sistema, uvesti pa jih nameravajo v začetku aprila, so v sredo sporočili iz HNB. Ocenjujejo, da bodo z novimi omejitvami pomagali tudi pri zajezitvi inflacije.
HNB nove makrobonitetne ukrepe uvaja preventivno, da bi ublažili kopičenje tveganj finančne stabilnosti, povezanih s povečanim kreditiranjem gospodinjstev, ter okrepili njihovo finančno odpornost ob morebitnih neugodnih makroekonomskih scenarijih, so pojasnili.
Ukrepe bodo predvidoma začeli izvajati s 1. aprilom. Po ocenah HNB bodo ti nekoliko upočasnili zadolževanje gospodinjstev, prispevali pa bodo tudi k zmanjševanju inflacijskih pritiskov, povezanih s povečanim povpraševanjem.
Razmerje med mesečnim odplačilom skupnega dolga in dohodkom pri odobritvi novega kredita ne bo smelo presegati 45 odstotkov za stanovanjske kredite in 40 odstotkov za gotovinske nenamenske kredite.
Razmerje med zneskom stanovanjskega kredita in vrednostjo nepremičnine pod hipoteko ne bo smelo biti večje od 90 odstotkov. Ročnost stanovanjskih kreditov bodo omejili na 30 let, pri nestanovanjskih kreditih pa na 10 let.
Banke bodo pri stanovanjskih kreditih do 20 odstotkov skupnega števila kreditov lahko odobrile na podlagi drugih kriterijev oz. v skladu z lastno oceno. Pri gotovinskih kreditih bodo to lahko storile v največ 10 odstotkih primerov.
Odgovor na tveganja
Napovedani ukrepi so odgovor na tveganja, povezana z močno rastjo posojil gospodinjstvom, ki se pospešuje od začetka leta 2023. Hkrati se nekateri krediti odobravajo z razmeroma milimi kriteriji, kar povečuje tveganje za težave pri njihovem odplačevanju, so pojasnili v HNB.
Letna stopnja rasti gotovinskih nenamenskih kreditov se je po navedbah HNB namreč povečala s 3,6 odstotka konec leta 2022 na 15,9 odstotka konec lanskega leta, po drugi strani pa se razmeroma hitro poslabšuje izterljivost teh kreditov.
Na Hrvaškem je medletna inflacija decembra znašala 4,5 odstotka, kar je največ med vsemi državami v evrskem območju.
S tem želijo omejiti potrošnjo prebivalcev in indirektno vplivati na visoko inflacijo..Ekonomija je bolj zapletena stvar kot si predstavljamo..