"Tudi sam sem imel zelo podobno izkušnjo z Raiffeisen Futuro oziroma bolj z zaposlenim tam. Vedno sem naletel le na enega zaposlenega (če bi doma malo pogledal, imam verjetno kje zapisano njegovo ime). Tudi mene je zmotila njegova arogantnost, na koncu sem celo pomislil na zlobnost," nam je pisal bralec nekaj dni po objavi članka 'Nakup stanovanja: Podpisali smo pogodbo, plačali aro, potem pa tole ...', ki si ga lahko preberete na tej povezavi.
Kupoval je stanovanje za hčer v vrednosti sto tisoč evrov, privarčevanih je imel 75 tisočakov, potreboval je le za četrtino vrednosti posojila.
Tudi njemu v matični banki niso dali kredita, ker ni redno zaposlen: "Imeli so vse moje podatke za zadnjih 20 let, vse prilive in stanja. Rekli so, da mi po zakonu ne morejo dati kredita niti za garažo, čeprav bi garantiral z mojim trisobnim stanovanjem in še z novim hkrati."
"Raiffeisen Futura je bolj fleksibilna"
Preko znanca je slišal, da so pri Raiffeisen Futuri bolj prilagodljivi, ko gre za najemanje kreditov. "Tam zaposleni je bil zelo prijazen, najprej sva se po telefonu dogovorila za termin in se nato sestala. Vzel si je veliko časa, pogovarjala sva se vse mogoče, povedal sem mu, da kar dobro zaslužim, da že imam veliko trisobno stanovanje, pokazal bančne izpiske, izpiske iz zemljiške knjige. Dejal je, da težav z odobritvijo kredita gotovo ne bo, da morajo odločitev potrditi le še v Avstriji."
Bralec se je zato odločil stanovanje kupiti s pomočjo notarja, plačal je 20 tisoč evrov are, v pogodbi pa določili rok za plačilo celotne kupnine tri mesece od plačila are. Uslužbenec Future Raiffeisen mu je namreč dejal, da odobritev posojila traja slaba dva meseca. Z njegovo pomočjo je izpolnil tudi vse obrazce, dogovorila sta se za odplačilno dobo 10 let, priložil je tudi zahtevano dokumentacijo.
"Čez nekaj dni me je poklical, da morajo v stanovanje poslati svojega cenilca, češ da je to njihov pogoj, za odobritev posojila. Plačal sem 275 evrov in mislim, da ga je cenilec ocenil na praktično enako vrednost, kot je bil znesek na pogodbi," je zapisal bralec, ki želi ostati anonimen, nato pa dodal: "Ko sem ga čez dva tedna poklical in vprašal, ali je že kaj znanega, se je začela povsem druga zgodba. Precej osorno me je nadrl, naj mu ne kradem časa, da me bo že on poklical. In sem čakal dva meseca, ko se ni zgodilo nič."
"Ne da bi vedel, je spremenil odplačilno dobo"
Dva tedna pred rokom, ki je bil za plačilo stanovanja določen v kupoprodajni pogodbi, ga je spet poklical: "Šele takrat mi je povedal, da je odplačilno dobo spremenil na 20 let. Spremembo sem mu potrdil, čeprav mi ni bilo prav, da se bo tako majhen kredit vlekel tako dolgo in bom moral 20 let plačevati obresti. Rekel je še, da bo takoj poslal papirje v Avstrijo. Niti ne vem, ali jih je pred tem sploh že kaj pošiljal," je sumničav bralec.
Nato je, pravi, spet čakal dober teden, a ker mu je počasi že tekla voda v grlo, je spet poklical: "Takrat mi je svetoval, naj s kupcem naredim aneks k pogodbi, da bi zamaknili rok plačila. To sem odklonil, pa mi je vseeno še enkrat zagotovil, da denar bo."
Dan pred rokom se mu je, priznava, malo arogantno zahvalil za sodelovanje in mu povedal, da pri Raiffeisen Futuri ne bo jemal kredita: "Njegov odgovor je bil, da škoda, ker nisem počakal še dva ali tri dni, ker do takrat bi pa posojilo gotovo odobrili."
Raiffeisen Futura: Namig še ne pomeni odobritve
Pristojne na Raiffeisen Futuri smo že ob pripravljanju prvega članka vprašali o njihovih praksah pri sklepanju kreditnih pogodb. "Če bančni uslužbenec 'namigne, da je posojilo ustrezno,' to še ne pomeni odobritve posojila. V skladu s predpisi bančnega nadzora mora odločitev o posojilu pregledati in potrditi več ljudi v banki, ki delujejo neodvisno drug od drugega. Za tem pristojni organ sprejme dokončno odločitev o odobritvi posojila. Naše stranke so v okviru pogovorov o posojilu tudi ustrezno obveščene o tem postopku," so nam odgovorili.
Glede na to, da sta se nam s praktično enako problematiko oglasila dva bralca, smo o dogajanju vprašali tudi avstrijsko banko, ki je lastnica Raiffeisen Future. Ta ima v Sloveniji osem zaposlenih, ki delujejo v štirih poslovnih enotah (v Ljubljani, Mariboru, Celju in Slovenj Gradcu). Lani so ustvarili za dobrih 550 tisoč evrov prihodkov, leto pred tem nekaj manj kot 900 tisoč evrov.
Avstrijski lastnik Raiffeisen Future: S pritožbami nismo seznanjeni
"Nismo seznanjeni, da bi se kakšna od slovenskih strank kdaj pritožila. To velja za banko Raiffeisenbank Eberndorf kot tudi za posamezne zaposlene. Kot ste zapisali v članku, pogosto poskušamo najti rešitve v primerih, kjer druge banke kreditnega financiranja ne omogočajo. Včasih nam to uspe, včasih to tudi pri nas ni mogoče. Ko se zgodi, da možnost posojila zavrnemo, potencialne stranke tega ne sprejmejo vedno pozitivno," so nam odgovorili.
Sporočili so še, da pritožbe strank beležijo v ločeni bazi podatkov: "S temi strankami vedno vzpostavimo stik, običajno pa najdemo tudi skupno rešitev za težave, ki so pritožbo povzročile. Vedno tudi preverjamo, kaj je povzročilo pritožbo (oseba, postopek ...) in sprejmemo ustrezne ukrepe."
Poudarjajo, da se odločitev o kreditu in o kreditni sposobnosti posameznika, ki zanj zaproša, sprejme šele po tem, ko natančno preverijo vse informacije in dokumente. "Razumljivo je, da se lahko pri podrobnem pregledu prošnje za posojilo pojavijo ovire, za katere sprva nismo vedeli. Razlogi za to niso vedno osebne narave pri kreditojemalcu, ampak lahko zadevajo tudi nepremičnino, ki se kupuje," so zaključili.
Očitno je kreditno sposoben v Sloveniji samo tisti, ki že ima toliko denarja, da lahko kredit takoj vrne. Takšni pa kredita z odplačilno dobo 20 let ne potrebujejo...
za avstrijce smo vedno bli balkanci in vedno bomo