Število novih primerov na Hrvaškem raste, v soboto so jih našteli 19, sedem več kot v petek. Hrvaški ugledni znanstvenik Ivan Djikić, ki ga tamkajšnji mediji zaradi svojega znanja in ugleda pogosto citirajo, pravi, da Hrvaška potrebuje turizem, a morajo najprej zaščititi ljudi.
Djikić pravi, da o drugem valu virusa ni govora, saj je njegova opredelitev, da se mora najprej končati prvi val, po tem pa mora preteči določeno obdobje od njegovega konca, kar pa se na Hrvaškem še ni zgodilo. Pravi, da se trenutno na Hrvaškem ukvarjajo z lokalno aktivacijo virusa, ki je prisoten v populaciji kot del prvega vala.
Na Hrvaškem opozarjajo, da so se prebivalci v preteklih treh tednih nekoliko sprostili, ker ni bilo večjega števila zbolelih s covidom-19. Ocenjujejo, da je novo zvišanje števila okuženih posledica rahljanja epidemioloških ukrepov, še zlasti ko gre za potovanja zunaj kraja bivanja.
Luknje v epidemioloških urepih
Prav tako je za spletni portal 24sata dal natančno razlago, zakaj se pojavljajo novi bolniki: "Vse to je neposredna posledica lukenj v epidemioloških ukrepih. To je posledica nekritičnega in preveč agresivnega odpiranja meja, ko ljudje na Hrvaško vstopajo brez nadzora, zlasti iz sosednjih držav, kjer so lokalne žariščne točke očitne. Zavedati se moramo, da bomo z odpiranjem Hrvaške kot turistične države dobili večje število okuženih posameznikov. Posebno pozornost je treba nameniti mladim, britanskim turistom, ki bodo zagotovo prišli."
Hrvaški premier Andrej Plenković je dejal, da spremljajo epidemiološko stanje v sosednih državah ter da bodo dodatno okrepili nadzor prometa na mejnih prehodih, predvsem s Srbijo in BiH. O gneči so sicer v soboto poročali tudi z več slovensko-hrvaških mejnih prehodov. Nekateri potniki so čakali tudi pa uro in pol za vstop na Hrvaško. Kot ocenjujejo v sosednji državi, gre za prvi letošnji počitniški val turistov.
Testiranja so nujna
Znanstvenik je svetoval, da naj se Hrvaška pri odpiranju turizmu zgleduj po Islandiji. "Imajo fantastične teste. Ljudje, ki vstopijo v državo, dobijo rezultate testov v nekaj urah. Hrvaška ima tovrstne teste, vendar jih ne uporablja dovolj. Seveda je turizem pomemben, vendar ne za vsako ceno," pravi Djikić, ki kot dobro stvar poudarja, da lahko Hrvaška hitro izolira nove primere, a le, če bodo vsi upoštevali pet ključnih ukrepov. To so: vzdrževanje primerne razdalje, izogibanje zbiranju večjega števila ljudi, zlasti v zaprtih prostorih, nošenje mask, vzdrževanje higiene rok in upoštevanje varnostnih ukrepov med prevozom z javnim prevozom in na delovnem mestu ter v trgovinah.
Cepivo šele 2021
Komentiral je tudi medijski zapise, da bo to jesen prispelo cepivo proti covid-19 in, da bo poceni. Pravi, da je o tem govoriti še prezgodaj: "Da so učinkovita cepiva nared, je nesporno. Številna klinična preskušanja so pokazala, da so učinkovita. Vendar jih je treba še dodatno preveriti, da bi dokazali, da so povsem varna. Napovedujem, da se bo cepivo pojavilo nekje med marcem in junijem prihodnje leto in to so optimistične napovedi."
Na Islandiji dobis rezultat v par urah ,v nasi prasni zaplankani balkanscini se po nekod caka za odvzem brisa do pet dni...resnicno brezvezna nepotrebana drzava.
Važno je , da znanstveniki znajo mešati štrene. Določili so novi datum začetka drugega vala, dokler prvi s še traja. Itd.
Samo bedaki gredo sedaj na dopust na Hrvasko. Higiena in čistoča sta bili pri njih vedno problem. Cistilke brisale wc in sobe z isto krpo, , celo etazo. Bog ne daj, da tam kdo zboli, zdravstvo slabo, bolnice neopremljene, ..… ...prikaži več se spomnim, ko je sin dobil salmonelo, pa so ga hoteli operirati za kilo. Kazastrofa.