Razlogi. Preveč rezanja v javnem sektorju, zmanjševanje pokojnin v marsikateri državi, ponekod tudi znižanje plač so poglavitni razlogi za nezadovoljstvo, ki ga ljudje izražajo s protesti na ulicah evropskih mest, za Žurnal24 razlaga izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Pavle Vrhovec.
Pavle Vrhovec, ZSSSKriza je takšna, da se treba nanjo odzivati hitreje, finančni ministri EU pa se kar obirajo.
Nekatere vlade pametne
V Bruslju bodo množične delavske demonstracije 29. septembra, saj bo takrat sestanek finančnih ministrov EU. Ti po besedah Vrhovca niso upoštevali nobenega predloga sindikatov, ki so zahtevali ukinitev davčnih oaz, strožjo zakonodajo za nadziranje finančnih trgov in ustreznejši odziv na krizo.
Najprimernejši trenutek za zmanjševanje javnofinančnega primanjkljaja je takrat, ko začne občutno padati brezposelnost. Države, kot so Španija, Portugalska in Grčija, so izhodno strategijo začele prekmalu – ko si gospodarstvo še ni opomoglo, ko se nova delovna mesta še niso odpirala in se brezposelnost še ni zmanjšala –, in zdaj so v nevarnosti, da padejo v depresijo. Na vprašanje, zakaj stavk (za zdaj) ni v Nemčiji ali državah na severu EU, Vrhovec odgovarja, da so nekatere vlade ravnale pametneje.