Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je izrazil naklonjenost sprejetju več deset tisoč afganistanskih beguncev v EU. Ob tem se je zavzel za nasprotovanje slovenskemu premierju Janezu Janši in avstrijskemu kanclerju Sebastianu Kurzu, ki da "zavračata solidarnost z mučenim afganistanskim narodom". Dunaj očitke zavrača kot ceneni populizem.
"Evropska unija bi morala biti pripravljena ponuditi od 40.000 do 50.000 mest za preselitev afganistanskih beguncev," je dejal Asselborn za današnjo izdajo nemškega časnika Die Welt.
Današnje zasedanje notranjih ministrov EU pod vodstvom ministra Aleša Hojsa očitno ne bo brez zapletov. Luksemburški minister Asselborn v Weltu odločno proti drži premierja Janše in kanclerja Kurza, ki da sta kot Orbán, Le Penova in Salvini. https://t.co/a6pxDLDUdy? pic.twitter.com/iiehL1GnWW
— Peter Žerjavič, Delo (@ZerjavicDelo) August 31, 2021
"S tem bi v EU v okviru preselitev na zakonit in varen način v sodelovanju z Visokim komisariatom ZN za begunce (UNHCR) prepeljali deklice, ženske, nekdanje sodnice, zagovornike človekovih pravic in druge, katerih življenje je neposredno ogroženo," je dejal luksemburški zunanji minister.
"Upam, da bo prišlo do nasprotovanja Kurzu in Janši"
Asselborn, ki je kot minister pristojen tudi za priseljevanje, je bil pred današnjim izrednim zasedanjem notranjih ministrov EU v Bruslju kritičen do avstrijskega kanclerja Sebastiana Kurza in slovenskega premierja Janeza Janše.
"Upam, da bo prišlo do nasprotovanja gospodu Kurzu iz Avstrije in gospodu Janši iz Slovenije, ki sta oba jasno in odločno usklajena z Orbanom, Salvinijem in Le Penovo. Vsi zavračajo neposredno človeško solidarnost z mučenim afganistanskim narodom v tem skrajno dramatičnem trenutku," je povedal. "S tem izgubljajo kvaliteto biti Evropejec," je poudaril luksemburški minister. Večina držav članic se mora po njegovem prepričanju postaviti proti temu za vrednote EU.
Avstrijski zunanji minister očitke označil za absurdne
Avstrijski zunanji minister Alexander Schallenberg se je na očitke ostro odzval in jih označil za absurdne. "Izkoriščanje tragičnih razmer v Afganistanu za ceneni populizem in slepo ponavljanje napak iz let 2015 in 2016 ne pomeni, da je nekdo dober Evropejec," je poudaril.
#EU ne bo odpirala nobenih evropskih “humanitarnih” oziroma migracijskih koridorjev za #Afganistan. Ne bomo dovolili, da se ponovi strateška napaka iz l. 2015. Pomagali bomo zgolj posameznikom, ki so pomagali nam med operacijo #NATO. In članicam EU, ki varujejo našo zunanjo mejo. pic.twitter.com/fyZB5XFhZh
— Janez Janša (@JJansaSDS) August 22, 2021
Izpostavil je, da Avstrija gosti četrto največjo afganistansko skupnost glede na število prebivalcev na svetu in drugo največjo v EU. "Lepo bi bilo, da bi Asselborn pokazal podobno raven solidarnosti in človečnosti. Za to bi moral Luksemburg sprejeti šestkrat toliko Afganistancev, kot jih trenutno živi tam. Potem bi morda bil v položaju za deljenje nasvetov," je bil oster vodja avstrijske diplomacije.
Hojs: Slovenija ne podpira odpiranja humanitarnih koridorjev
Notranji minister Aleš Hojs je v Bruslju dejal, da Slovenija v tem trenutku ne podpira odpiranja humanitarnih koridorjev in dodal, da si nihče ne želi ponoviti migrantske krize iz leta 2015. Izjave luksemburškega kolega Asselborna, ki je bil kritičen tudi do Slovenije zaradi zavračanja solidarnosti z Afganistanci, je označil za neprimerne.
Kar se sprejema ranljivih skupin iz Afganistana v Slovenijo tiče, je slovenska vlada že odločila, da bo pri preselitvi tistih sodelavcev, ki so sodelovali z EU ali Natom in so sedaj nameščeni v Španiji, sodelovala, je še pojasnil Hojs.
"Kakršno koli drugo relociranje ali kar tako na splošno jemanje, posebej ne tistih moških, ki namesto da bi doma branili žene, otroke in ranljive skupine, v najboljših letih iz države bežijo, teh pa v tem trenutku ali pa na splošno nismo pripravljeni sprejeti," je pojasnil na novinarsko vprašanje.
Neuradno je Luksemburg edina članica, ki nasprotuje sprejetju današnje skupne izjave ministrov. Kot je ob tem povedal Hojs, se bosta s kolegom srečala verjetno že pred samim zasedanjem. Asselborn je "eden tistih, ki nekako še zmeraj dvomi v sprejem tako oblikovane izjave".
Super vse te katere si želi naj odpeljejo v Luxemburg, pa za leto naj jim dajo sledile aparate na obe nogi in ko prestopi mejno črto naj se akti igrajo in nog e proč. Pa bi vse v redu sem za
Nova kritika Janše iz dežele bolanih ljudi in ritopikov.
Koliko deklic in žensk je prišlo v prejšnjem valu. Tukaj pa podpiram fašista, včasih ima tudi prav.